18.01.2021 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 18 stycznia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.729.2020.2.AW

Czy sukcesywne zbywanie przedmiotów z kolekcji malarstwa i rzeźby, po jednym lub kilka, będzie stanowić działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? Czy sukcesywne zbywanie poszczególnych przedmiotów z kolekcji malarstwa i rzeźby należy uznać jako źródło przychodów w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy, który to przychód nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeśli sprzedaż poszczególnych obrazów i rzeźb nastąpi w każdym przypadku po upływie pół roku licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm). Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 1 grudnia 2020 r. (data wpływu 2 grudnia 2020 r.) – uzupełnionym w dniu 23 grudnia 2020 r. (data wpływu) – o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie braku przychodu w związku ze zbyciem przedmiotów z kolekcji malarstwa i rzeźby – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 grudnia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie braku przychodu w związku ze zbyciem przedmiotów z kolekcji malarstwa i rzeźby. Wniosek został uzupełniony w dniu 23 grudnia 2020 r. (data wpływu).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Po ukończeniu studiów w 2002 r. Wnioskodawca rozpoczął prace w muzeum. Jest z zawodu historykiem. Z racji wykonywanej pracy miał przez wiele lat kontakty z artystami. Przerodziło się to w pasję zbierania dzieł sztuki, zarówno obrazów jak i rzeźb. Wnioskodawca często odwiedzał antykwariaty lub galerie i za zaoszczędzone pieniądze kupował obraz lub rzeźbę. Czasami zdarzało się, że kupował dane dzieło sztuki na giełdach staroci lub jarmarkach. Przez lata pracy poznał wielu artystów i ich rodziny. Wspierał ich, pomagał w organizacji wystaw, czy opracowywaniu katalogów. Za co mógł kupować bezpośrednio od artysty jego prace – obrazy lub rzeźby. Czasem były to prezenty. Wnioskodawca bywał na plenerach i wystawach poplenerowych, gdzie można było zakupić obrazy i rzeźby w preferencyjnych cenach. Przez około 20 lat udało się mu uzbierać kolekcję około 100 obiektów. Zawsze z żoną powtarzali sobie, że jest to ich kolekcja „na emeryturę” i kiedyś, kiedy będą już starzy, część zostanie rozdana wśród członków rodziny, część zostanie oddana do muzeum, a część zostanie sprzedana, żeby Wnioskodawca wraz z żoną mogli „pozwiedzać trochę świat”.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne