Ustalanie prawa do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego przysługującego rodzicom
Rodzice dziecka bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego lub zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego mogą skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Mają taką możliwość zarówno w tym samym czasie, jak i w różnych okresach. Prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego mają też rodzice podlegający dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, którzy również mogą na tych samych zasadach wykorzystywać ten zasiłek.
Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego pracownik ma prawo do urlopu rodzicielskiego. Nie jest w tym przypadku wymagany okres wyczekiwania, lecz samo podleganie ubezpieczeniu chorobowemu (obowiązkowo lub dobrowolnie).
Prawo do urlopu rodzicielskiego i zasiłku macierzyńskiego za ten urlop
Z urlopu rodzicielskiego mogą skorzystać oboje rodzice dziecka. Wniosek o urlop rodzicielski albo zasiłek macierzyński za ten okres może być złożony w terminie 21 dni po porodzie albo w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu (art. 1821d § 1 Kodeksu pracy). Od terminu złożenia wniosku zależy wysokość zasiłku macierzyńskiego.
Łączny wymiar urlopu rodzicielskiego nie może przekraczać wymiaru przysługującego stosownie do liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty