Zasiłek opiekuńczy na dzieci – jak ustalać do niego prawo w nietypowych przypadkach
Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje ubezpieczonemu w sytuacji braku możliwości zapewnienia opieki dziecku (zarówno zdrowemu, jak i choremu) lub innemu choremu członkowi rodziny. Ustalenie uprawnień do tego zasiłku często sprawia trudności w przypadku wykonywania pracy zmianowej przez rodziców dziecka albo jeżeli ich związek nie jest sformalizowany.
O wypłatę zasiłku opiekuńczego mogą się starać zarówno pracownicy, jak i inne osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu. Charakter tego ubezpieczenia (obowiązkowy lub dobrowolny) pozostaje bez znaczenia. Z zasiłku mogą zatem korzystać również m.in. zleceniobiorcy, osoby prowadzące pozarolniczą działalność czy chałupnicy.
Podleganie ubezpieczeniu chorobowemu nie jest jedynym warunkiem przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego. Wymagane są też inne okoliczności, od których wystąpienia zależy nabycie prawa do tego zasiłku. W niniejszym opracowaniu zwrócono uwagę na wybrane zagadnienia związane z ustalaniem uprawnień do zasiłku opiekuńczego. Omawiane zasady odnoszą się też do dodatkowego zasiłku opiekuńczego, z którego można korzystać w czasie epidemii COVID-19 (z wyłączeniem dotyczącym rocznego limitu zasiłku).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty