Przygotowane na podstawie informacji z 21 posiedzenia Sejmu RP, które odbyło się w dniach 6, 7 i 8 listopada 2024 r., oraz porządku obrad 22 posiedzenia Sejmu RP planowanego w dniach 19, 20, 21 i 22 listopada 2024 r.
MF zapowiedziało, że rezygnuje z obowiązku integracji kas online z terminalami płatniczymi, który miał wejść w życie od 2025 r. Projekt wprowadzający tą zmianę „utknął” w procesie legislacyjnym. Dlatego czasowo obowiązek ten został przesunięty na 1 kwietnia 2025 r. ustawą o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych.
Od 1 stycznia 2025 r. będzie można otrzymywać i wysyłać pisma urzędowe poprzez e-Doręczenia, czyli elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki tej usłudze obywatele, firmy oraz podmioty publiczne otrzymają możliwość wymiany korespondencji z poziomu komputera lub telefonu w dowolnym miejscu i o każdej porze. Już dziś można złożyć wniosek o adres do doręczeń, a sam adres
Przedsiębiorcy poszkodowani w wyniku powodzi wciąż mogą składać wnioski do ZUS o świadczenie interwencyjne. Jego celem jest wsparcie w dalszym prowadzeniu działalności. Do ZUS wpłynęło już ponad tysiąc wniosków, a suma kwot do wypłaty przekroczyła 120 mln zł. Wnioski o świadczenie interwencyjne można składać do 16 marca 2025 roku.
Fundacje rodzinne budzą coraz większe zainteresowanie wśród podatników. Wraz z zainteresowaniem tą formą zabezpieczenia majątkowych interesów rodziny pojawiają się jednak także wątpliwości co do tego, czym takie fundacje mogą się zajmować. Ponieważ niedawno na ten temat wypowiedziało się kilkukrotnie Ministerstwo Finansów, warto przedstawić jego stanowisko w tym zakresie.
Organ administracyjny, wydając decyzję w sprawie nałożenia kary pieniężnej, musi bezwzględnie przestrzegać oceny prawnej zawartej w prawomocnych wyrokach sądów administracyjnych, a także uwzględniać aktualny stan faktyczny, aby decyzja była zgodna z zasadami praworządności i proporcjonalności.