12.06.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 12.06.2020, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.105.2020.1.JG/RK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.105.2020.1.JG/RK

Brak zastosowania art. 15d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w odniesieniu do rozliczania zobowiązań za pośrednictwem systemu nettingu oraz regulowania salda ujemnego powstałego w ww. systemie na rachunek bankowy Koordynatora

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 marca 2020 r. (data wpływu 18 marca 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie braku zastosowania art. 15d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w sytuacji:

  • rozliczania transakcji za pośrednictwem systemu nettingu;
  • regulowania salda ujemnego powstałego w systemie nettingu na rachunek bankowy Koordynatora

- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 marca 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozliczania transakcji za pośrednictwem systemu nettingu oraz regulowania salda ujemnego powstałego w systemie nettingu na rachunek bankowy Koordynatora.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

X Sp. z o.o., będąca czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: Spółka), wchodzi w skład międzynarodowej grupy Spółek (dalej: Grupa). Do Grupy należą również:

  1. Y Sp. z o.o. (dalej: Y) - spółka mająca siedzibę w Polsce, będąca czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług,
  2. Z GmbH (dalej: Z) - spółka mająca siedzibę w Niemczech, zarejestrowana do celów VAT w Polsce, a także
  3. inne spółki mające siedzibę w innych państwach niż Polska.

Spółki należące do Grupy stosują netting na podstawie wewnątrzgrupowego porozumienia (dalej: Porozumienie), którego stroną jest również Spółka. Netting polega na tym, że spółki należące do Grupy utworzyły zorganizowany wielostronny system potrącania płatności wynikających ze wzajemnych należności i zobowiązań tych spółek wobec siebie. Dzięki nettingowi spółki należące do Grupy upraszczają wzajemne rozliczenia, przyspieszają je, ograniczają koszty administrowania płatnościami oraz poprawiają swoją płynność finansową. Na mocy Porozumienia jedna ze spółek należących do Grupy (jest to Spółka mająca siedzibę w Finlandii; dalej: Koordynat) pełni funkcję koordynatora nettingu i pośrednika we wzajemnych rozliczeniach spółek należących do Grupy. Koordynator - na mocy umów zawartych ze spółkami należącymi do Grupy - ustala wzajemne należności podmiotów korzystających z nettingu na zasadach określonych w Porozumieniu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne