11.03.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 11.03.2020, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.591.2019.2.MG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.591.2019.2.MG

w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 grudnia 2019 r. (data wpływu 16 grudnia 2019 r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 lutego 2019 r. (data wpływu 17 lutego 2020 r. na wezwanie tut. organu z dnia 6 lutego 2020 r. znak 0114-KDIP3-1.4011.591.2019.1.MG oraz pismem z dnia 9 marca 2019 r. (data wpływu 9 marca 2020 r. na wezwanie tut. organu z dnia 27 lutego 2020 r. znak 0114-KDIP3-1.4011.591.2019.2.MG o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 grudnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Od dnia 1 sierpnia 2019 r. Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod nazwą () pod adresem (). Podatek dochodowy Wnioskodawca opłaca na zasadach ogólnych. Dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzona jest podatkowa księga przychodowi rozchodów. Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej Wnioskodawca posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 w zw. z ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawca świadczy usługi na rzecz polskiej spółki w zakresie tworzenia bądź ulepszania oprogramowania. W ramach tej współpracy Wnioskodawca tworzy kwalifikowane prawa własności intelektualnej w postaci programów komputerowych. Oprogramowanie ma charakter innowacyjny, do którego Wnioskodawca przekazuje prawa własności intelektualnej. Celem jest stworzenie nieistniejącego na rynku globalnym rozwiązania polegającego na sprzętowym wsparciu wyświetlania grafiki na urządzeniu o dwóch wyświetlaczach. Projektowanie autorskiego rozwiązania powodowane jest tym, że dostawcy platformy (tzw. (), producenci elektroniki oraz oprogramowania wykorzystywanego do tworzenia telefonów komórkowych) nie wspierają tej funkcji. Tutaj nie należy mylić omawianego rozwiązania z produktem sprzedawanym przez firmę Samsung, gdzie ich telefon posiada jeden wyświetlacz lecz zaginany. Dane rozwiązania są inne technologicznie. Autorskie rozwiązanie (cel) ma zastosowanie w zakresie elektroniki użytkowej. Przedmiotem umowy jest sprzedaż usług, których efektem jest autorska część programu komputerowego, w których cenie uwzględniona jest opłata za prawo do korzystania z własności intelektualnej. Wytwarzane bądź ulepszane przez Wnioskodawcę oprogramowanie podlega ochronie prawnej na podstawie zapisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z zapisami zawartej przez Wnioskodawcę umowy, na podstawie wystawianej faktury VAT w cyklach miesięcznych na rzecz wspomnianej spółki, Wnioskodawca przenosi autorskie prawa majątkowe do wytworzonej, ulepszonej bądź rozwijanej przez siebie części oprogramowania jako całości, jak i każdej z części składowych, bez jakichkolwiek ograniczeń czasowych. Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej Wnioskodawca posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 w zw. z ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oprogramowanie, o którym mowa we wniosku, jest tworzone w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, spełniającej definicję zawartą w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Do oprogramowania przekazywane jest prawo własności intelektualnej. Jednocześnie Wnioskodawca zaznacza, że prowadzi osobną ewidencję spełniającą wymogi określone w art. 30cb ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne