Interpretacja indywidualna z dnia 04.02.2020, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.89.2019.1.MC, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.89.2019.1.MC
Koszty uzyskania przychodów.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 grudnia 2019 r. (data wpływu 4 grudnia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest:
- prawidłowe w części dotyczącej pytania nr 1,
- nieprawidłowe w części dotyczącej pytania nr 2,
- prawidłowe w części dotyczącej pytania nr 3,
- prawidłowe w części dotyczącej pytania nr 4 odnośnie do urządzeń, mebli i sprzętów gabinetu i salonu,
- nieprawidłowe w części dotyczącej pytania nr 4 odnośnie do urządzeń, mebli i sprzętów części wspólnych (korytarza, łazienki, kuchni).
UZASADNIENIE
W dniu 4 grudnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi od 3.04.2017 r. zarejestrowaną działalność gospodarczą pod firmą (). Przedmiotem działalności jest działalność prawnicza (kod PKD: 69.10.Z).
Obecnie Wnioskodawca planuje zakup lokalu mieszkalnego z przeznaczeniem jego części na prowadzenie działalności gospodarczej. Wnioskodawca ma zamiar na prowadzenie działalności gospodarczej w zakupionym lokalu mieszkalnym zająć około 25,19 m, tj. około 40% całkowitej powierzchni użytkowej lokalu (która wynosi 62 m). Na powyższe składa się 9,19 m z pomieszczenia gabinetu (w którym znajduje się biurko, fotel, szafa na dokumenty i akta oraz urządzenia biurowe), ok. 6 m z salonu (w którym znajduje się stół i krzesła dla spotkań z klientami oraz regał z literaturą fachową), ok. 10 m z pomieszczeń wspólnych (kuchnia, łazienka i korytarz, z których korzystać będą klienci Wnioskodawcy). Podana powierzchnia wynika z własnego obmiaru powierzchni wykorzystywanej do celów działalności. Ta część lokalu mieszkalnego nie została wniesiona do składników majątkowych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jako jedyne miejsce prowadzenia działalności, a zarazem siedziba przedsiębiorcy wskazany będzie lokal mieszkalny zlokalizowany (), który stanowić będzie wyłączną własność Wnioskodawcy. Zakup lokalu mieszkalnego, w którym prowadzona będzie działalność gospodarcza, zostanie sfinansowany poprzez zaciągnięcie kredytu bankowego, który będzie spłacany wraz z odsetkami.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty