02.09.2019 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 02.09.2019, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.319.2019.1.RMA, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.319.2019.1.RMA

Zwolnienie od podatku dostawy nowo wydzielonych lokali.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 lipca 2019 r. (data wpływu 16 lipca 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku dostawy lokalu mieszkalnego i niemieszkalnego oraz garażu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 lipca 2019 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku dostawy lokalu mieszkalnego i niemieszkalnego oraz garażu.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe:

Wnioskodawca, jako czynny podatnik VAT, planuje dokonanie sprzedaży dwóch lokali, których jest właścicielem (oraz miejsca garażowego w garażu podziemnym) na rzecz podmiotu (Fundacji), który nie jest czynnym podatnikiem podatku VAT.

Na dzień składania niniejszego wniosku strony zawarły umowę przedwstępną sprzedaży, w której określiły m.in. warunki sprzedaży, w tym cenę w kwocie netto przyjmując wstępnie, że planowana dostawa może podlegać zwolnieniu z VAT w oparciu o postanowienia art. 43 ust. 1 pkt 10-10a ustawy o VAT. Równocześnie jednak strony zastrzegły sobie możliwość skorygowania ceny sprzedaży o wartość podatku VAT (tj. dodanie do ceny netto kwoty podatku VAT w odpowiedniej wysokości) w przypadku uzyskania przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnej stwierdzającej, że przyjęta wstępnie przez strony kwalifikacja jest jednak nieprawidłowa i planowana dostawa lokali powinna jednak podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT (w całości lub w jakiejkolwiek części). Powyższe strony przyjęły z ostrożności, ze względu na poważne wątpliwości związane z jednoznacznym określeniem statusu tych dostaw na gruncie VAT (opodatkowanie versus zwolnienie). Wnioskodawca pragnie nadmienić, że organizując przetarg na sprzedaż ww. nieruchomości, działając w oparciu o postanowienia ustawy o VAT, z ostrożności posługiwał się wobec potencjalnych oferentów w swojej ofercie ceną netto + VAT tak, aby umożliwić oferentom przygotowanie się na ewentualną dopłatę podatku VAT, jeśli okaże się to konieczne.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne