Interpretacja indywidualna z dnia 10.06.2019, sygn. 0115-KDIT2-2.4011.140.2019.1.MM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2-2.4011.140.2019.1.MM
Udostępnienie części lokalu mieszkalnego pracownikowi mobilnemu (przedstawicielowi handlowemu) nie stanowi dla niego przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w związku z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i tym samym Wnioskodawca jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych od wartości tego świadczenia nie ma obowiązku pobierania zaliczki na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 kwietnia 2019 r. (data wpływu 10 kwietnia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 kwietnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.
W ww. wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca pośredniczy przy sprzedaży towarów i świadczeniu usług na terytorium całego kraju. Towary wykonywane są przez producenta na indywidualne zamówienie nabywcy. Nabywca określa w zamówieniu rodzaj towaru, rozmiar, jego wyposażenie czy materiały, z których towar ma być wykonany. W niektórych przypadkach nabywca nabywa usługę montażu wraz z tym towarem (usługę montażu świadczy producent).
W celu zwiększenia sprzedaży Wnioskodawca stworzył sieć przedstawicieli handlowych (mobilnych sprzedawców). Ich zadaniem jest dojazd do klienta, który skontaktował się z Wnioskodawcą lub do którego dotarł samodzielnie przedstawiciel handlowy, pomoc klientowi przy określeniu zamówienia, w tym np. pomoc w doborze towaru i jego kolorystki, pomoc przy pobraniu wymiarów towaru, pomoc przy zawieraniu umowy, nadzór nad wykonaniem usługi montażu wraz z towarem. Przedstawiciele handlowi są zatrudnieni u Wnioskodawcy na podstawie umów o pracę (są pracownikami Wnioskodawcy). Miejscem pracy tych przedstawicieli handlowych wskazanym w umowie są zwykle trzy województwa, w tym jedno, w którym znajduje się siedziba Wnioskodawcy. Jednakże z uwagi na to, że czas dojazdu do poszczególnych klientów jest znaczny i każdorazowy dojazd z siedziby Wnioskodawcy byłby czasochłonny i kosztowny, dlatego Wnioskodawca wynajął kilka lokali mieszkalnych. W ramach organizacji pracy firmy Wnioskodawcy, w celu skrócenia czasu dojazdu do klienta i kosztów przejazdu, poszczególnym przedstawicielom handlowym wskazano lokale mieszkalne, z których powinni przebywać i dojeżdżać do klientów. W każdym lokalu mieszkalnym może jednocześnie przebywać do kilku przedstawicieli handlowych. Dla każdego przedstawiciela handlowego przewidziano miejsce w jednoosobowym pokoju. Natomiast z części wspólnej np. przedpokój, łazienka, toaleta, moją prawo korzystać jednocześnie przedstawiciele handlowi przypisani do danego lokalu mieszkalnego. W lokalu mieszkalnym obowiązuje regulamin, który zabrania przedstawicielom handlowym wprowadzania do lokalu osób trzecich. W każdym momencie w miarę potrzeb Wnioskodawca może wskazać przedstawicielowi handlowemu inną lokalizację albo zwolnić go z obowiązku korzystania z tego lokalu mieszkalnego. Wnioskodawcę obciążają opłaty z tytułu czynszu za lokal mieszkalny udostępniony przedstawicielom handlowym i koszty jego eksploatacji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty