Interpretacja indywidualna z dnia 05.04.2019, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.40.2019.2.AR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.40.2019.2.AR
- czy niezamortyzowaną wartość początkową Starego Budynku, po przeprowadzeniu jego częściowej rozbiórki, należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, - czy nakłady poczynione przez Spółkę na częściową rozbiórkę Starego Budynku zwiększą wartość początkową Nowego Budynku.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 800 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 31 stycznia 2019 r., który w tym samym dniu wpłynął do tut. Organu drogą elektroniczną, uzupełnionym 14 marca 2019 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia:
- czy niezamortyzowaną wartość początkową Starego Budynku, po przeprowadzeniu jego częściowej rozbiórki, należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe,
- czy nakłady poczynione przez Spółkę na częściową rozbiórkę Starego Budynku zwiększą wartość początkową Nowego Budynku jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 31 stycznia 2019 r. wpłynął do tut. Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia:
- czy niezamortyzowaną wartość początkową Starego Budynku, po przeprowadzeniu jego częściowej rozbiórki, należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów,
- czy nakłady poczynione przez Spółkę na częściową rozbiórkę Starego Budynku zwiększą wartość początkową Nowego Budynku.
W związku z brakami formalnymi stwierdzonymi we wniosku, pismem z 8 marca 2019 r. Znak: 0111-KDIB2-1.4010.40.2019.1.AR wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku, co też nastąpiło 14 marca 2019 r.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca prowadzi salon samochodowy oraz serwis przy wykorzystaniu kilku budynków, z których każdy jest zakwalifikowany jako odrębny środek trwały. Obecnie Spółka prowadzi inwestycję polegającą na rozbudowie i przebudowie części salonu i serwisu samochodowego. Przed jej realizacją dokonano częściowej rozbiórki istniejącego salonu i serwisu stanowiącego odrębny budynek zakwalifikowany jako odrębny środek trwały (zwany dalej Starym Budynkiem) w ten sposób, że zachowane zostały fasady i słupy od strony południowej oraz zachodniej Starego Budynku (na gruncie prawa budowlanego stanowić będzie to częściową rozbiórkę, gdyż zachowane zostaną elementy konstrukcyjne). Zachowana fasada będzie podlegać remontowi, natomiast słupy w istniejącym obrysie zostaną dostosowane wysokościowo do projektowanej przebudowy. Przebudowany budynek będzie pełnił funkcję salonu samochodowego i zostanie zakwalifikowany jako odrębny środek trwały (zwany dalej Nowym Budynkiem). Planowana Inwestycja ma na celu uzyskanie obiektu pozwalającego na obsługę większej liczby klientów w bardziej komfortowych warunkach Spółka nie planuje zmiany profilu działalności. Jak dotąd całkowita wartość początkowa Starego Budynku nie została zamortyzowana dla celów podatkowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty