Interpretacja indywidualna z dnia 30 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.681.2024.2.PC
Dotyczy ulgi badawczo-rozwojowej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
7 listopada 2024 r. wpłynął Państwa wniosek, o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ulgi badawczo-rozwojowej.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 11 grudnia 2024 r. (które wpłynęło do Organu 12 grudnia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca jest osobą prawną, spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, mającą siedzibę na terytorium Polski oraz podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów. Spółka jest także zarejestrowana w Polsce jako czynny podatnik podatku od towarów i usług.
Spółka posiada status centrum badawczo-rozwojowego w rozumieniu ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2474), nadany na podstawie decyzji Ministra Rozwoju i Technologii nr (…).
Wnioskodawca należy do międzynarodowej grupy A. (dalej: „Grupa”) będącej globalnym liderem branży farmaceutycznej w obszarze (…). Grupa prowadzi prace badawcze i rozwojowe opierając się na zdefiniowanym zakresie działalności i odpowiedzialności poszczególnych podmiotów wchodzących w jej skład. Podmioty zaangażowane w ramach Grupy w działalność badawczo-rozwojową związaną z nowymi lekami zlokalizowane są m.in. w (…). Grupa współpracuje również z jednostkami naukowymi, organizacjami badawczymi, a także z przedstawicielami przemysłu i rządów, co usprawnia jej działania i przyspiesza wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań na rynek.
Przedmiotem wniosku jest działalność Spółki w ramach jednostki biznesowej BU CDC (dalej: „Dział CDC”). Działalność Dział CDC polega na organizacji i realizacji badań klinicznych nad innowacyjnymi cząsteczkami i produktami medycznymi w obrębie 12 oddziałów znajdujących się w następujących państwach europejskich: (…). Prowadzone badania kliniczne mają na celu ocenę bezpieczeństwa oraz badanie skuteczności stosowanych substancji i badanych produktów medycznych. Z uwagi na bezpieczeństwo pacjentów, badania kliniczne, stanowiące proces prac rozwojowych nad lekiem, prowadzone są przez wyspecjalizowanych pracowników Spółki we współpracy z lekarzami, jednostkami naukowymi, a także specjalistami zatrudnionymi w wyspecjalizowanych ośrodkach. Jednocześnie, Wnioskodawca zatrudnia pracowników posiadających kwalifikacje naukowe z zakresu nauk przyrodniczych, biologicznych i medycznych, których wiedza i doświadczenie są kluczowe dla usunięcia wszelkich przeszkód technicznych i metodologicznych, które mogłyby utrudnić uzyskanie wiarygodnych i rzetelnych danych klinicznych, niezbędnych do wykazania efektu terapeutycznego i bezpieczeństwa badanych produktów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty