Interpretacja indywidualna z dnia 26.03.2019, sygn. 0115-KDIT2-2.4011.39.2019.1.MU, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2-2.4011.39.2019.1.MU
Obowiązki płatnika (zapewnienie pracownikom noclegu i transportu).
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 stycznia 2019 r. (data wpływu 25 stycznia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 stycznia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest pracodawcą w rozumieniu ustawy Kodeks Pracy. Wnioskodawca zamierza zmienić profil działalności i poszerzyć zakres świadczonych usług o prace serwisowe (serwis, instalacja, naprawa). Pracownicy będą kierowani przez Wnioskodawcę na podstawie otrzymanych zleceń od kontrahentów do różnych państw, celem wykonania konkretnych czynności. Prac tych nie da się przewidzieć (terminu, czasu ich wykonania oraz zakresu robót), bowiem mogą to być doraźne prace - przykładowo gdy nastąpi awaria. Zakres prac jest dostosowany do potrzeb klienta i specyfiki jego działalności (przykładowo jeśli nie jest możliwy przestój maszyn w godzinach pracy zakładu kontrahenta wówczas pracownicy Wnioskodawcy będą wykonywali swoje zadania w porach nocnych). Czasami zlecenia od kontrahentów pojawiają się z dnia na dzień i wówczas konieczne jest podjęcie szybko działań aby zjawić się na miejscu. To w interesie pracodawcy jest aby jego pracownicy jak najszybciej znaleźli się na miejscu i mogli przykładowo naprawić awarię.
Wnioskodawca zamierza pokrywać koszty transportu i zakwaterowania na miejscu. Pracownicy nie mogą wybrać standardu hotelu/hostelu/motelu czy innego miejsca noclegu ani jego odległości od miejsca docelowej pracy. Również pracownicy nie mogą wybrać środka transportu, jakim będą się poruszać z zakładu pracy do miejsca wykonywania fizycznej pracy. Z uwagi na różnorodność zleceń i terminy ich zgłoszeń nie da się przewidzieć jakim środkiem transportu będą się przemieszczać pracownicy ani gdzie będą nocować (będzie to uzależnione od dostępności miejsc noclegowych oraz w środkach transportu). W przypadku niewykonania umowy to Wnioskodawca odpowiada za szkody wobec kontrahentów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty