Interpretacja indywidualna z dnia 16.01.2019, sygn. 0112-KDIL2-2.4012.2.2019.1.EN, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4012.2.2019.1.EN
Wnioskodawca nie będzie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 27 grudnia 2018 r. (data wpływu 2 stycznia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją projektu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 stycznia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją projektu.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług świadczącym głównie usługi medyczne, które zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług są zwolnione z podatku VAT. Zainteresowany dokonuje sprzedaży opodatkowanej głównie z tytułu wynajmu pomieszczeń.
W roku 2018 Wnioskodawca pozyskuje środki finansowe stanowiące dofinansowanie Projektu w ramach Osi Priorytetowej 2 Cyfrowe (). Działania 2.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2014-2020 na podstawie umowy o dofinansowanie e-szpital-rozbudowa infrastruktury i systemów informatycznych (), w formie współfinansowania UE zawartej z Województwem w dniu 31.07.2018 r. We wniosku o dofinansowanie projektu podatek od towarów i usług (VAT) określony został jako wydatek kwalifikowalny. Wymogiem do uznania podatku VAT jako wydatku kwalifikowalnego jest dostarczenie interpretacji indywidualnej potwierdzającej brak możliwości odliczenia podatku VAT w zakresie realizowanego projektu. Celem projektu jest rozwój elektronicznych usług publicznych dla pacjentów poprzez wdrożenie zintegrowanego systemu informatycznego oraz e-usług w SPZOZ. Przedmiotem projektu jest wdrożenie nowoczesnego, zaawansowanego i zintegrowanego systemu informatycznego oraz e-usług wraz i infrastrukturą teleinformatyczną w szpitalu celem podniesienia jakości i dostępności usług medycznych. Projekt będzie umożliwiał prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej w ramach jednostki, jak również będzie udostępniał elektroniczną dokumentację medyczną pacjentom poprzez e-usługi. Projekt zapewni zrealizowanie wizyty lekarza POZ i pielęgniarki środowiskowej w domu pacjenta. Podczas wizyty lekarz będzie miał możliwość wytworzenia EDM z pełną synchronizacją z bazą danych placówki. Realizacja projektu umożliwi stworzenie systemu służącego rozwojowi usług medycznych poprzez zapewnienie stałego dostępu do informacji o pacjentach, tworzenie aplikacji dedykowanych pacjentom, przetwarzania danych. Obszar oddziaływania inwestycji obejmuje Powiat A, powiaty ościenne. Liczba ludności objęta oddziaływaniem inwestycji to ponad 100 tys. mieszkańców. Dlatego grupę docelową stanowią mieszkańcy ww. powiatów oraz personel szpitala. Powyższy cel projektu zostanie osiągnięty dzięki realizacji zadań:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty