05.10.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 05.10.2018, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.407.2018.3.ES, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.407.2018.3.ES

Nieodpłatne przekazanie nieruchomości żonie.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 30 lipca 2018 r. (data wpływu 6 sierpnia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego przekazania nieruchomości żonie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 sierpnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego przekazania nieruchomości żonie.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą dotyczącą transportu. Jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: podatku VAT) oraz posiada miejsce zamieszkania w Polsce i tym samym nieograniczony obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych. Wykonuje czynności opodatkowane podatkiem VAT. Wnioskodawca jest w związku małżeńskim, w którym od dnia zawarcia do dnia dzisiejszego obowiązuje łączna ustawowa wspólność małżeńska. Zmiany w zakresie wspólności majątkowej małżeńskiej nie są planowane. Żona Wnioskodawcy prowadzi odrębną działalność gospodarczą. Także jest czynnym podatnikiem podatku VAT oraz posiada miejsce zamieszkania w Polsce i nieograniczony obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych. Także wykonuje czynności opodatkowane podatkiem VAT.

Dnia 15.06.2005 r. Wnioskodawca wraz z małżonką kupili od Syndyka łącznie w ramach swojej wspólności ustawowej małżeńskiej prawo użytkowania wieczystego nieruchomości stanowiącej działkę gruntu oznaczoną nr 843/9 wraz z własnością znajdujących się na niej budynków biurowo magazynowo warsztatowych i budowli (Plac manewrowy, droga betonowa, ogrodzenie), stanowiących odrębny od gruntu przedmiot własności za kwotę, która zawierała w sobie 22% podatek VAT. Wnioskodawca wraz z żoną ponadto oświadczyli w akcie notarialnym, że nabycia prawa i budynków oraz budowli dokonali na zasadach wspólności ustawowej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą Wnioskodawcy. Nabyte przez Wnioskodawcę i jego żonę prawo użytkowania w/w nieruchomości oraz własność budynków i budowli na nim posadowionych zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych działalności gospodarczej Wnioskodawcy oraz odliczony został podatek VAT, gdyż były one wykorzystywane w ramach działalności Wnioskodawcy do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Żona Wnioskodawcy nie wykorzystywała tego prawa użytkowania ani budynków i budowli w swojej działalności gospodarczej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne