04.06.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 04.06.2018, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.212.2018.1.RK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.212.2018.1.RK

ustalenia momentu powstania przychodu

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15 marca 2018 r. (data wpływu 6 kwietnia 2018 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia momentu powstania przychodu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 kwietnia 2018 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia momentu powstania przychodu.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą m.in. w zakresie sprzedaży samochodów osobowych na rzecz innych przedsiębiorców. W ramach prowadzonego przedsiębiorstwa, Wnioskodawca pozyskuje zamówienia na konkretny rodzaj, model i liczbę pojazdów, które następnie nabywa od ich dostawców (dealerów) na własny rachunek i sprzedaje podmiotom, które złożyły stosowne zamówienia. Zabezpieczeniem każdorazowego zamówienia jest wpłata przez podmioty zamawiające przedpłaty w formie zaliczki w wysokości ustalonej z Wnioskodawcą. Każdorazowo z tytułu otrzymanej zaliczki Wnioskodawca wystawia fakturę VAT, jako potwierdzenie jej przyjęcia. Zdarza się, że niektórzy zamawiający wpłacają Wnioskodawcy zaliczkę odpowiadającą 100% ceny (wartości zamówienia).

Zdarza się, że podmioty zamawiające odwołują z różnych przyczyn swoje zamówienie. W takich sytuacjach Wnioskodawca zwraca im przedpłatę na podstawie faktur korygujących. Natomiast, jeżeli towar (zamówione samochody) zostaną zamawiającemu dostarczone, uprzednio wystawioną fakturę Wnioskodawca ujmuje do przychodów w dniu dostawy towarów. Za dzień dostawy towarów strony (Wnioskodawca oraz podmiot zamawiający), na podstawie zawieranych umów, uznają dzień zarejestrowania danego samochodu na Wnioskodawcę, który następnie przekazuje komplet dokumentów dot. każdorazowego pojazdu bezpośrednio podmiotowi zamawiającemu. Dostawa towarów często następuje w innym okresie rozliczeniowym, niż ten, w którym Wnioskodawca otrzymuje zaliczki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne