30.04.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30.04.2018, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.85.2018.3.EC, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.85.2018.3.EC

Skutki podatkowe sprzedaży kryptowalut

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 stycznia 2018 r. (data wpływu 20 luty 2018 r.) uzupełnione pismem z dnia 29 marca 2018 (data wpływu 5 kwietnia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczącego skutków podatkowych sprzedaży kryptowalut w zakresie:

  • określenia źródła przychodu - jest prawidłowe,
  • zastosowania metody FIFO - jest nieprawidłowe,
  • określenia momentu uzyskania przychodu w związku z zamianą jednego rodzaju Kryptowaluty na inny rodzaj kryptowaluty jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 lutego 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczącego skutków podatkowych sprzedaży kryptowalut w zakresie określenia źródła przychodu, zastosowania metody FIFO oraz określenia momentu uzyskania przychodu w związku z zamianą jednego rodzaju Kryptowaluty na inny rodzaj kryptowaluty.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W niniejszym opisie Wnioskodawca używa określeń: waluta (czyli euro (EUR), dolar amerykański (USD) itp.), kryptowaluta (czyli bitcoin (XBT), bitcoin cash (BCH), monero (XMR), litecoin (LTC) itp.) oraz kryptogiełda (to podmiot zapewniający serwis internetowy do wymiany kwot walut na kryptowaluty, kryptowalut na inne kryptowaluty oraz kryptowalut na waluty z wykorzystaniem indywidualnych rachunków klientów, w którym zgłaszany przez użytkowników popyt i podaż kryptowalut ma bieżący wpływ na notowania ich kursów i wymiana następuje dopiero wtedy, gdy system znajdzie przeciwstawne oferty użytkowników spełniające odpowiednie kryteria kursowe). Kiedy Wnioskodawca dalej pisze o euro, ma na myśli dowolną walutę zagraniczną, a euro jest jedynie przykładem, ale to właśnie euro było walutą wykorzystywaną w opisanym tu stanie faktycznym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne