26.04.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 26.04.2018, sygn. 0114-KDIP4.4012.188.2018.1.IT, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4.4012.188.2018.1.IT

Opodatkowanie cesji wierzytelności trudnych.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 marca 2018 r. (data wpływu 30 marca 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania cesji wierzytelności jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 marca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania cesji wierzytelności.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie zarządzania należnościami, wsparciem windykacyjnym. W ramach swojej działalności wnioskodawca świadczy również usługi ściągania długów na rzecz innych podmiotów. W przypadku ściągania długów dla innych firm, w zamian za wynagrodzenie, wynagrodzenie to wnioskodawca opodatkowuje podatkiem od towarów i usług VAT. Niezależnie jednak od powyższych czynności w zakresie kompleksowego, usługowego dochodzenia cudzych wierzytelności, wnioskodawca dokonał także zakupu pakietu wierzytelności na swoją rzecz. Wierzytelności te zostały zakupione od pierwszego wierzyciela (publicznego przewoźnika kolejowego) i wnioskodawca dokonuje ich ściągnięcia wyłącznie na własną rzecz i na własny rachunek. Działania takie po stronie wnioskodawcy mają charakter powtarzalny i mogą być dokonywane także w przyszłości, dotycząc nabywania pojedynczych wierzytelności albo pakietu wierzytelności.

Zakupione wierzytelności stanowią, zdaniem wnioskodawcy, wierzytelności trudne, co do których zbywca nie osiągnął efektu w postaci ich wyegzekwowania, dlatego zdecydował się na ich sprzedaż. W ocenie zbywcy wierzytelności brak było szans na ich odzyskanie. Nabyte wierzytelności w dacie ich nabycia były wymagalne, nieprzedawnione, nie były zajęte przez organ w postępowaniu egzekucyjnym lub zabezpieczającym ani obciążane prawem osoby trzeciej oraz są wolne od innych wad prawnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne