31.01.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 31.01.2018, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.44.2018.1.AB, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.44.2018.1.AB

Opodatkowanie transakcji zbycia udziału w nieruchomości lokalowej.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 19 stycznia 2018 r. (data wpływu 22 stycznia 2018 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji zbycia udziału w nieruchomości lokalowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 stycznia 2018 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji zbycia udziału w nieruchomości lokalowej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca wraz z małżonkiem planują zbycie udziału w nieruchomości lokalowej. Przedmiotem planowanej transakcji jest lokal użytkowy (udział w nim) wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej tj. w prawie użytkowania wieczystego gruntu oraz w częściach wspólnych budynku i urządzeniach, które nie służą do wyłącznego użytku właścicieli poszczególnych lokali (dalej: Lokal). Lokal został nabyty na podstawie umowy sprzedaży z dnia 10 lipca 2017 roku przez małżeństwo, którzy przedmiotowego nabycia dokonali na zasadach wspólności ustawowej. Lokal niemieszkalny jest nieruchomością, która została wytworzona kilkadziesiąt lat temu.

Nabycie lokalu przez małżeństwo (dalej: Właściciele) dokonane zostało na cele prowadzonej przez A działalności gospodarczej pod firmą R - taki zapis znalazł się bezpośrednio w umowie sprzedaży lokalu. A jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Małżonka jest również zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym.

Czynność sprzedaży lokalu na rzecz małżeństwa korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT). Podstawą prawną przedmiotowego zwolnienia według umowy Sprzedaży był przepis art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a oraz art. 29a ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej, ustawa o VAF), wobec czego sprzedaż ta podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne