Interpretacja indywidualna z dnia 23.08.2017, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.384.2017.1.DM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.384.2017.1.DM
Zwolnienie od podatku dostawy budynku wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 czerwca 2017 r. (data wpływu 27 czerwca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku dostawy budynku wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 czerwca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku dostawy budynku wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka jest czynnym podatnikiem VAT, prowadzącym działalność gospodarczą m.in. w zakresie wytwarzania i zaopatrywania w parę wodną, gorącą wodę i powietrze do układów klimatyzacyjnych.
Na podstawie zaprotokołowanych przez notariusza uchwał z dnia 28 lutego 1997 r. oraz 29 sierpnia 1997 r. dokonano podwyższenia kapitału zakładowego Spółki. Nowoutworzone udziały w podwyższonym kapitale zakładowym zostały objęte przez Gminę Miasto w zamian za wkład niepieniężny w postaci m.in. prawa użytkowania wieczystego gruntu stanowiącego działkę położoną w G. przy ulicy F., wraz z prawem własności znajdującego się na nim budynku (dalej: Budynek). Formalną podstawą przeniesienia prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz prawa własności Budynku była umowa przeniesienia, objęta aktem notarialnym z dnia 12 grudnia 1997 r.
Nabycie przez Spółkę prawa użytkowania wieczystego gruntu i Budynku nie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT, w związku z czym Spółce w stosunku do nich nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Do grudnia 2015 r. Budynek służył Spółce do prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej VAT (Budynek stanowił siedzibę dla jej pracowników - pracownicy R.). Spółka nie dokonywała ulepszenia Budynku przekraczającego 30% jego wartości początkowej. Jednocześnie Budynek nie był przedmiotem umowy najmu, bądź innej umowy cywilnoprawnej, która stanowiłaby czynność opodatkowaną podatkiem VAT. Spółka do dnia dzisiejszego nie ponosiła również wydatków na ulepszenie Budynku, w stosunku do których miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a których wartość była wyższa lub równa 30% jego wartości początkowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty