Interpretacja indywidualna z dnia 31.07.2017, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.243.2017.1.MT, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.243.2017.1.MT
Czy dostawa wskazanej w stanie faktycznym nieruchomości będzie podlegała zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 lipca 2017 r. (data wpływu 21 lipca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT do dostawy nieruchomości jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 lipca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT do dostawy nieruchomości.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca posiada nieruchomość, na którą składa się prawo wieczystego użytkowania gruntu działki o numerze 1294/1 wraz z posadowionym na niej stanowiącym odrębną nieruchomość budynkiem niemieszkalnym.
Wnioskodawca nabył prawo wieczystego użytkowania gruntu oraz prawo własności budynku na podstawie uwłaszczenia potwierdzonego decyzją Wojewody z dnia 12 sierpnia 1992 roku. Transakcja ta nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W związku z powyższym, Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia. Nieruchomość obecnie została przeznaczona do sprzedaży.
Budynek niemieszkalny nigdy nie były przedmiotem najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze, wykorzystywany był przez Wnioskodawcę jako warsztat samochodowy.
Z uwagi na zły stan techniczny budynku, brak środków na remont oraz stwierdzenie przez inspektora budowlanego braku możliwości dalszej eksploatacji, a także w celu wyeliminowania ewentualnego zagrożenia bezpieczeństwa pracowników, budynek w dniu 27 sierpnia 2010 roku został wyłączony z eksploatacji i w chwili obecnej stanowi pustostan. W odniesieniu do tego budynku doszło do pierwszego zasiedlenia w momencie jego użytkowania w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. Pomiędzy datą zasiedlenia a datą sprzedaży minie okres dłuższy niż 2 lata. Wnioskodawca nie ponosił nakładów na ulepszenie budynku niemieszkalnego w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które przekraczałyby 30% wartości początkowej tych budynków.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty