Interpretacja indywidualna z dnia 29.05.2017, sygn. 0115-KDIT3.4011.87.2017.1.AW, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.87.2017.1.AW
Czy przychód ze sprzedaży samochodu osobowego wykupionego z leasingu na cele prywatne, nieujętego w ewidencji środków trwałych Wnioskodawcy, stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 14 kwietnia 2017 r. (data wpływu 20 kwietnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia samochodu osobowego wykupionego po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 kwietnia 2017 r. został złożony ww. wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia samochodu osobowego wykupionego po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego.
We wniosku tym przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawarł umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego. Przedmiot umowy był ujawniony jako środek trwały Finansującego i nigdy nie figurował w ewidencji środków trwałych Wnioskodawcy. W trakcie obowiązywania umowy leasingu Wnioskodawca zaliczał raty leasingowe oraz koszty eksploatacyjne do kosztów działalności gospodarczej. Na podstawie postanowień umowy leasingu Wnioskodawca wykupił przedmiot leasingu dokonując zapłaty z majątku wspólnego małżeńskiego Wnioskodawcy i jego małżonki, z prywatnego rachunku bankowego, niezwiązanego z prowadzeniem działalności gospodarczej. Po wykupie samochód nie jest wykorzystywany w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, służy wyłącznie celom prywatnym. Samochód został włączony do wspólności majątkowej małżeńskiej Wnioskodawcy i jego małżonki. Wnioskodawca nie zaliczył kosztu wykupu przedmiotu leasingu do kosztów działalności gospodarczej. Po wykupie przedmiot leasingu nie został zaliczony do środków trwałych Wnioskodawcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty