Interpretacja indywidualna z dnia 31.03.2017, sygn. 3063-ILPP3.4512.59.2017.1.JKu, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 3063-ILPP3.4512.59.2017.1.JKu
W zakresie stwierdzenia, czy w związku z realizacją usług opiekuńczych Ośrodek nie prowadzi działalności gospodarczej i nie działa jako podatnik VAT oraz czy wpłat z tytułu świadczenia ww. usług nie będzie musiał ewidencjonować w rejestrze sprzedaży oraz wykazywać ich wartości w deklaracji VAT-7.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) oraz art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1948, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 lutego 2017 r. (data wpływu do Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu 14 lutego 2017 r., data wpływu do Delegatury KIS w Lesznie 17 lutego 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stwierdzenia, czy w związku z realizacją usług opiekuńczych Ośrodek nie prowadzi działalności gospodarczej i nie działa jako podatnik VAT oraz czy wpłat z tytułu świadczenia ww. usług nie będzie musiał ewidencjonować w rejestrze sprzedaży oraz wykazywać ich wartości w deklaracji VAT-7 jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14 lutego 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stwierdzenia, czy w związku z realizacją usług opiekuńczych Ośrodek nie prowadzi działalności gospodarczej i nie działa jako podatnik VAT oraz czy wpłat z tytułu świadczenia ww. usług nie będzie musiał ewidencjonować w rejestrze sprzedaży oraz wykazywać ich wartości w deklaracji VAT-7.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Ośrodek Pomocy został powołany Uchwałą Gminnej Rady Narodowej. Ośrodek jest jednostką organizacyjną (jednostką budżetową w rozumieniu przepisów ustawy o finansach publicznych) Gminy realizującą zadania pomocy społecznej na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej. Do zadań własnych gminy o charakterze obowiązkowym należy m.in. organizacja i świadczenie usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania z wyłączeniem, specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi (art. 17 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy). Usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania są przyznawane na podstawie Kodeksu postępowania administracyjnego oraz art. 50 ustawy o pomocy społecznej, w drodze decyzji administracyjnych, w których określany jest zakres usług oraz wysokość odpłatności lub całkowite zwolnienie z ponoszenia odpłatności za świadczone usługi opiekuńcze. Wysokość odpłatności za świadczone usługi opiekuńcze reguluje Uchwała Rady, w sprawie szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat, jak również trybu ich pobierania. Opłata za usługi obejmuje tylko koszt usług opiekuńczych. Usługi realizowane są przez Ośrodek tylko i wyłącznie dla mieszkańców Gminy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty