Interpretacja indywidualna z dnia 25.01.2016, sygn. IPPP3/4512-1083/15-2/RM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/4512-1083/15-2/RM
prawo do odliczenia podatku naliczonego
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 22 grudnia 2015 r. (data wpływu 29 grudnia 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 grudnia 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:
Spółka (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, prowadzącym działalność gospodarczą m.in. w zakresie krótkotrwałego wynajmu nieruchomości. Świadczone przez Spółkę usługi podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz nie korzystają ze zwolnienia od podatku. Przedmiotem wynajmu są mieszkania/apartamenty w miejscowościach wypoczynkowych oraz miastach.
Nieruchomości wynajmowane przez Spółkę nie są jej własnością. Nieruchomości te są wynajmowane od prawnych właścicieli (dalej: Właściciele), działających we własnym imieniu, najczęściej bezterminowo. Z treści umów najmu zawartych pomiędzy Właścicielami a Spółką wynika, że Spółka zobowiązuje się do dalszego podnajmu lokali w celu świadczenia usług krótkotrwałego zakwaterowania. Umowy te nie przewidują możliwości podnajmu lokali na inne cele. W ramach ich realizacji lokale są podnajmowane przez Wnioskodawcę na rzecz odbiorców końcowych (dalej: Kontrahenci), na podstawie umów podnajmu w celu zakwaterowania, zawieranych przez Wnioskodawcę we własnym imieniu. Umowy podnajmu zwykle obejmują krótkie okresy, np. jednego lub dwu tygodni, głównie w okresach urlopowych/wakacyjnych (zakwaterowanie o charakterze krótkotrwałym).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty