22.01.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22.01.2016, sygn. IPPB4/4511-1478/15-2/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/4511-1478/15-2/MS

1) Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku, wynagrodzenie za Bezumowne Korzystanie I otrzymane przez Wnioskodawcę oraz wynagrodzenie za Bezumowne Korzystanie II, które może zostać w przyszłości otrzymane przez Wnioskodawcę jest (będzie) przychodem zwolnionym od podatku PIT?2) Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku, Odsetki I otrzymane przez Wnioskodawcę oraz Odsetki II, które mogą w przyszłości zostać otrzymane przez Wnioskodawcę są (będą) przychodem zwolnionym od podatku PIT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 18 grudnia 2015 r. (data wpływu 22 grudnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wypłaty odszkodowania za bezumowne korzystanie z nieruchomości wraz z odsetkami jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 grudnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wypłaty odszkodowania za bezumowne korzystanie z nieruchomości wraz z odsetkami.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest (i) osobą fizyczną (ii) posiadającą w Polsce miejsce zamieszkania oraz (iii) podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku PIT. Wnioskodawca na podstawie umowy sprzedaży z dnia 23 czerwca 2006 r. zawartej w formie aktu notarialnego (Rep. A) w celu wykonania umowy przedwstępnej z dnia 3 lutego 2005 r. nabył do majątku osobistego - prawa i roszczenia do nieruchomości oznaczonej dawniej numerem hipotecznym (Nieruchomość) wraz z prawami do budynków usytuowanych na tej Nieruchomości, wynikające z art. 7 ust. 2 dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze Miasta. Nabyte przez Wnioskodawcę roszczenia względem Nieruchomości obejmowały także roszczenia wynikające z art. 224 i art. 225 Kodeksu Cywilnego, tj. roszczenia związane z posiadaniem przez posiadacza samoistnego. W dniu 22 kwietnia 2013 r. Wnioskodawca wniósł pozew o zasądzenie na Jego rzecz wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z Nieruchomości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne