Interpretacja indywidualna z dnia 03.08.2015, sygn. IPPB4/4511-564/15-2/JK2, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/4511-564/15-2/JK2
Czy część kwoty sprzedaży stanowiącej dochód z tytułu sprzedaży lokalu mieszkalnego przeznaczona na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego przez Wnioskodawczynię na uprzedni zakup lokalu mieszkalnego, który był następnie przedmiotem sprzedaży - umowy o świadczenie w miejsce wykonania - stanowi dochód zwolniony z podatku dochodowego w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 30e i w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 5 maja 2015 r. (data wpływu 8 maja 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 maja 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości oraz kosztów uzyskania przychodu.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawczyni nabyła w 2010 r. w formie aktu notarialnego lokal mieszkalny. Środki pieniężne na zakup tegoż lokalu pochodziły w przeważającej części z kredytu hipotecznego. W 2014 r. Wnioskodawczyni sprzedała lokal mieszkalny. Zgodnie z treścią aktu notarialnego dokumentującego ową umowę sprzedaży, a dokładniej umowy o świadczenie w miejsce wykonania, ale sporządzonej w formie aktu notarialnego część sumy sprzedaży została przekazana do banku z tytułu spłaty kredytu, zaciągniętego uprzednio na zakup tegoż lokalu (który był przedmiotem sprzedaży). Spłata ta nastąpiła na rzecz banku w celu zwolnienia się zwrotu w całości długu wobec banku w trybie art. 453 k.c. W związku z powyższym przeniesieniem bank zwolnił Wnioskodawczynię z obowiązku spłaty całości długu. Nadwyżkę z tytułu sprzedaży wynikającą z różnicy między wartością sprzedanego lokalu a spłatą zadłużenia z tytułu umowy kredytowej bank przekazał na rachunek bankowy Wnioskodawcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty