04.05.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 04.05.2015, sygn. IPTPP4/4512-102/15-4/ALN, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP4/4512-102/15-4/ALN

Solidarna odpowiedzialność przy obrocie paliwami płynnymi

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 lutego 2015 r. (data wpływu 16 lutego 2015 r.), uzupełnionym pismem z dnia 21 kwietnia 2015 r. (data wpływu 27 kwietnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie solidarnej odpowiedzialności przy obrocie paliwami płynnymi jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 lutego 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie solidarnej odpowiedzialności przy obrocie paliwami płynnymi.

Wyżej wymieniony wniosek został uzupełniony pismem z dnia 21 kwietnia 2015 r. (data wpływu 27 kwietnia 2015 r.) w zakresie określenia rodzaju sprawy oraz opłatę.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (podatnik) jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą polegającą m. in. na obrocie paliwami, tj. towarami wymienionymi pod poz. 10 w załączniku nr 13 do ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., nr 177, poz. 1054 za zm. - dalej Ustawa) tj. benzyny silnikowe, oleje napędowe, gazy przeznaczone do napędu silników spalinowych - w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym (dalej Towary). Obrót paliwami dokonywany jest na własnych stacjach paliw oraz poprzez sprzedaż hurtową za pomocą własnych pojazdów do transportu paliw. W celu realizacji ww. czynności sprzedaży Wnioskodawca dokonuje nabycia Towarów za pomocą własnych autocystern i naczep ciężarowych do przewozu paliw płynnych (benzyny silnikowe, oleje napędowe), bądź za pomocą pojazdów dostawcy (gazy) od podmiotów figurujących w wykazie, o którym mowa w art. 105c ust. 1 Ustawy, tj. wykazie podmiotów prowadzonym przez Ministra właściwego do spraw finansów publicznych i posiadających wpłaconą kaucję gwarancyjną w wysokości 3.000.000 zł (słownie: trzy miliony złotych). W dniu dostawy podmiot dokonujący dostawy weryfikowany jest pod względem występowania w ww. wykazie.

Wartość zakupu Towarów w danym miesiącu od jednego podmiotu (dostawcy) przekracza kwotę 50.000 zł. W momencie nabywania Towarów Wnioskodawca nie posiada wiedzy (nie ma podstaw aby każdego potencjalnego dostawcę podejrzewać) czy cała kwota podatku przypadająca na dokonaną na rzecz Wnioskodawcy dostawę Towarów lub jej część nie zostanie wpłacona na rachunek urzędu skarbowego zważywszy, że podmioty dokonujące dostawy figurują w wykazie prowadzonym przez Ministra właściwego do spraw finansów publicznych. Wnioskodawca nie posiada wiedzy czy ewentualne powstanie zaległości podatkowych u dostawcy nie wiąże się bądź nie będzie wiązało się z uczestnictwem podmiotu dokonującego dostawy Towarów, w nierzetelnym rozliczaniu podatku VAT w celu odniesienia korzyści majątkowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne