Interpretacja indywidualna z dnia 8 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.600.2023.1.MB
Brak opodatkowania podatkiem VAT czynności otrzymania zadatku.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
26 października 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 26 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku opodatkowania podatkiem VAT czynności otrzymania zadatku. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Spółka z. o.o. prowadzi działalność w zakresie (…). Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej jako podatek VAT). Kontrahentami spółki są podmioty prowadzące działalność gospodarczą oraz osoby prywatne.
Wnioskodawca zajmuje się sprzedażą nieruchomości, które podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.
Przed dokonaniem wyżej wskazanych czynności potencjalni Kontrahenci Spółki są zobowiązani do wpłaty określonej sumy pieniędzy (kaucji/zadatku), w celu zabezpieczenia roszczeń w przypadku niewywiązywania się lub niewłaściwego wywiązywania się ze zobowiązań przez wykonawcę.
Kaucja może być również przekazana na pokrycie strat, które powstały w trakcie realizacji zamówienia. W sytuacji, gdy wyżej wskazane przesłanki nie wystąpią kaucja, która zabezpiecza umowę między spółką, a Kontrahentem podlega zwrotowi.
Spółka zawarła z Kontrahentem umowę w formie aktu notarialnego. Umowę sprzedaży poprzedziła przedwstępna umowa sprzedaży, która również została sporządzona w formie aktu notarialnego. Z przedwstępnej umowy sprzedaży wynika, że do kwoty, którą Klient będzie zobowiązany przelać na rachunek bankowy Spółki zastosowanie znajdą przepisy dotyczące zadatku z konsekwencjami wynikającymi z art. 394 Kodeksu cywilnego, na co strony wyrażają zgodę.
W związku z powyższym należy uznać, że strony zgodziły się na uznanie wpłaconej kwoty jako zadatku. Zgoda pociągnęła za sobą tym samym określone skutki wynikające z przepisów prawa. Zadatek zostanie zachowany przez stronę, która go przyjęła - jeśli to nie z jej winy nie dojdzie do sfinalizowania transakcji. Otrzymany zadatek może być zwrócony w kwocie dwukrotnie wyższej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty