Interpretacja indywidualna z dnia 16.06.2014, sygn. IPPP2/443-264/14-2/RR, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-264/14-2/RR
Kwoty należne od Korzystającego w związku z przedterminowym wygaśnięciem lub rozwiązaniem umowy leasingu nie stanowią wynagrodzenia za usługę i jednocześnie kwota ta nie posiada cech odszkodowania, wobec tego pozostają one poza zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 10 marca 2014 r. (data wpływu 21 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania kwot należnych od korzystającego stanowiących równowartość ponoszonych przez Spółkę Kosztów Windykacyjnych w związku z przedterminowym wygaśnięciem lub rozwiązaniem umowy leasingu jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 marca 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podatkowania kwot należnych od korzystającego stanowiących równowartość ponoszonych przez Spółkę Kosztów Windykacyjnych w związku z przedterminowym wygaśnięciem lub rozwiązaniem umowy leasingu.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka jest zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie leasingu środków trwałych, w szczególności w zakresie środków transportu.
W ramach swojej działalności Spółka zawiera z kontrahentami umowy leasingu operacyjnego lub finansowego. W zawartych przez Spółkę umowach oraz Ogólnych Warunkach Umowy Leasingu (dalej: OWUL) zawarte są postanowienia określające sytuacje, w których może dojść do przedterminowego wygaśnięcia lub rozwiązania umowy z kontrahentem (dalej: Korzystający). Przykładowo może to nastąpić, w sytuacji gdy Korzystający:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty