Interpretacja indywidualna z dnia 30.05.2014, sygn. IPPP3/443-211/14-2/KB, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-211/14-2/KB
Czy wypłata Odszkodowania pozostaje poza zakresem opodatkowania VAT?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 lutego 2014 r. (data wpływu 7 marca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wypłaconego odszkodowania jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 7 marca 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wypłaconego odszkodowania.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca (dalej: Wnioskodawca lub TFI) prowadzi działalność gospodarczą pod firmą I. S.A. w oparciu o przepisy ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. z 2014 r., poz. 157). Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest tworzenie funduszy inwestycyjnych i zarządzanie nimi, w tym pośrednictwo w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa oraz reprezentowanie funduszy w stosunku do podmiotów trzecich.
W 2009 r. Wnioskodawca zawarł z S. SA/NV, belgijskim rezydentem podatkowym (dalej: SC lub Kontrahent), umowę licencyjną, na podstawie której nabył za jednorazowym wynagrodzeniem prawo do korzystania z oprogramowania komputerowego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (dalej: Umowa). Umowa miała charakter trójstronny. Stroną Umowy była także jedna ze spółek z grupy X., tj. X. (Europe) B.V. (dalej: X. NL), holenderski rezydent podatkowy. Przedmiotowa Umowa została zawarta w ramach Master Licence and Support Agreement (dalej: MLSA), której stroną był także X. NL. Zgodnie z MLSA, jej postanowienia należało stosować w zakresie nieuregulowanym Umową. W okresie obowiązywania Umowy, Wnioskodawca zobowiązany był do ponoszenia dodatkowych, należnych co roku opłat na rzecz SC z tytułu świadczonych usług serwisowych polegających w szczególności na usuwaniu problemów w działaniu oprogramowania. Opłaty te nie dotyczyły samej możliwości korzystania z oprogramowania, gdyż opłata poniesiona w 2009 r. wyczerpała zobowiązanie Kontrahenta w tym zakresie. Coroczne opłaty dotyczyły wyłącznie usług serwisowych (dalej: maintenance).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty