Interpretacja indywidualna z dnia 02.04.2014, sygn. IBPP4/443-17/14/LG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP4/443-17/14/LG
Skutki podatkowe z tytułu nieodpłatnego przekazania przedsiębiorstwa żonie
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy - przedstawione we wniosku z 15 stycznia 2014 r. (data wpływu 15 stycznia 2014 r.), uzupełnionym pismem z 17 stycznia 2014 r. (data wpływu 22 stycznia 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia skutków podatkowych z tytułu nieodpłatnego przekazania przedsiębiorstwa żonie jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 15 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia skutków podatkowych z tytułu nieodpłatnego przekazania przedsiębiorstwa żonie.
Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 17 stycznia 2014 r.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi działalność handlową od 1995 r. w formie pozarolniczej działalność gospodarczej zarejestrowanej w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej opodatkowaną podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych a zdarzenia gospodarcze ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Przedsiębiorstwo nie posiada środków trwałych jak również żadnych nieruchomości i wartości niematerialnych i prawnych. Wnioskodawca jestem czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług wykonującym tylko czynności opodatkowane. W ramach przedsiębiorstwa są zawarte umowy najmu oraz umowy współpracy z dostawcami mediów i towarów handlowych. Pytający zamierza ze względów zdrowotnych, przekazać całe przedsiębiorstwo wraz z towarami handlowymi w formie darowizny żonie, a następnie zlikwidować działalność. Żona również prowadzi działalność od 1990 r. w tym samym zakresie i na tych samych zasadach. Pomiędzy Wnioskodawcą a jego żoną istnieje wspólność majątkowa, a małżeństwem są od 1982 r. żona pytającego po przyjęciu przedsiębiorstwa będzie kontynuowała pozarolniczą działalność gospodarczą.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty