Jak rozliczyć w księgach rachunkowych wykup samochodu z leasingu finansowego (podatkowo-operacyjnego) i jego dalszą odsprzedaż
W związku z zakończeniem umowy leasingu spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w lipcu 2024 r. wykupiła leasingowany samochód osobowy. Na potrzeby bilansowe umowa była zakwalifikowana jako leasing finansowy, natomiast na potrzeby podatkowe jako leasing operacyjny. W ciągu całego okresu trwania umowy leasingu samochód był użytkowany na cele mieszane. W październiku 2024 r. jest planowana sprzedaż wykupionego samochodu. W jak sposób rozliczyć w księgach rachunkowych jego wykup, a następnie dalszą sprzedaż? W jaki sposób transakcja powinna być ujęta w rozliczeniu VAT i podatku dochodowym?
Wykup samochodu osobowego w leasingu finansowym bilansowo i jednocześnie operacyjnym podatkowo nie powoduje konieczności dokonywania w księgach rachunkowych zmiany wartości początkowej wykupionego środka trwałego. W związku z tym odpisy amortyzacyjne są kontynuowane na dotychczasowych zasadach do momentu sprzedaży środka trwałego (o ile jednostka faktycznie nie zaprzestanie użytkowania samochodu, jednocześnie przeznaczając go do sprzedaży). Ponieważ wykup dotyczy podatkowo leasingu operacyjnego, spółka w momencie wykupu ma prawo wprowadzić środek trwały do ewidencji podatkowej i dokonywać podatkowych odpisów amortyzacyjnych do momentu sprzedaży. Ze względu na fakt, że samochód był wykorzystywany przez firmę do celów mieszanych (a więc odliczany był 50% VAT), w momencie sprzedaży spółce jako podatnikowi przysługiwać będzie prawo do korekty VAT nieodliczonego przy nabyciu tego pojazdu. Szczegóły wraz z ewidencją księgową wykupu, sprzedaży i korekty VAT w uzasadnieniu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty