03.01.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 03.01.2014, sygn. IBPBI/2/423-1302/13/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-1302/13/MS

Czy w stosunku do umów leasingu, które Wnioskodawca ma zamiar zawierać w przyszłości prawidłowe jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu opłaty wstępnej (czynszu inicjalnego), warunkującej zawarcie umowy leasingu, jednorazowo w dacie jej poniesienia?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z 1 października 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 4 października 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu opłaty wstępnej (czynszu inicjalnego), warunkującej zawarcie umowy leasingu, jednorazowo w dacie jej poniesienia (zdarzenie przyszłe) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 października 2013 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu opłaty wstępnej (czynszu inicjalnego), warunkującej zawarcie umowy leasingu, jednorazowo w dacie jej poniesienia.

We wniosku zostało przedstawione następujący zdarzenie przyszłe:

Spółka (dalej także: Wnioskodawca) w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą korzysta jako leasingobiorca ze środków trwałych udostępnionych na podstawie szeregu umów leasingu. Przedmiotem zawartych umów są samochody oraz maszyny. Umowy te zostały zawarte na okres przekraczający rok podatkowy, a dla celów podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: CIT) stanowią one tzw. leasing operacyjny, tj. spełniają przesłanki wynikające z art. 17b ustawy o CIT, a Wnioskodawca nie jest uprawniony do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wykorzystywanych środków trwałych. Obecnie Spółka korzysta ze składników majątku udostępnionych na podstawie ponad 100 umów leasingu zawieranych w latach 2009-2013. Wnioskodawca zamierza także w przyszłości zawierać analogiczne umowy leasingowe w celu pozyskania prawa do korzystania z samochodów i maszyn niezbędnych w prowadzonej działalności gospodarczej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne