Interpretacja indywidualna z dnia 28 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.491.2024.2.AG
Zaliczenie opłat za użytkowanie samochodów na podstawie leasingu operacyjnego do kosztów finansowania dłużnego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
9 września 2024 r. za pośrednictwem Poczty Polskiej wpłynął Państwa wniosek z 2 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy opłaty ponoszone przez Państwa za użytkowanie samochodów na podstawie umów kwalifikowanych jako leasing operacyjny (zgodnie z art. 17b ustawy o CIT), stanowią koszty finansowania dłużnego w rozumieniu art. 15c ust. 12 ustawy o CIT, a co za tym idzie podlegają ograniczeniom wynikającym z art. 15c ust. 1 ustawy o CIT.
Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 22 października 2024 r. wezwano Państwa do uzupełnienia wniosku, co też nastąpiło 23 października 2024 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Spółka jest polskim rezydentem podatkowym, tj. podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o CIT.
Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie świadczenie usług transportowych krajowych oraz międzynarodowych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka korzysta i będzie korzystać z floty samochodów na podstawie umów leasingu, które w świetle ustawy o CIT są i będą kwalifikowane jako leasing operacyjny (spełniający przesłanki wynikające z art. 17b ustawy o CIT). Z tytułu ww. umów leasingu Wnioskodawca ponosi i będzie ponosić opłaty, które są i będą rozpoznawane jako koszty uzyskania przychodu.
Pytanie
Czy opłaty ponoszone przez Wnioskodawcę za użytkowanie samochodów na podstawie umów kwalifikowanych jako leasing operacyjny (zgodnie z art. 17b ustawy o CIT), stanowią koszty finansowania dłużnego w rozumieniu art. 15c ust. 12 ustawy o CIT, a co za tym idzie podlegają ograniczeniom wynikającym z art. 15c ust. 1 ustawy o CIT?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty