22.07.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.255.2024.1.SP

Ustalenie czy do ceny wykupu samochodu osobowego ma zastosowanie limit, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy o CIT kalkulowany od wartości samochodu odpowiadającej cenie widniejącej na fakturze sprzedaży wystawionej przez leasingodawcę powiększonej o ewentualne dodatkowe koszty związane z zakupem, o których mowa w art. 16g ust. 3 ustawy o CIT i nie ma zastosowania limit wynikający z art. 16 ust. 1 pkt 49a ustawy o CIT.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 maja 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 22 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy do ceny wykupu samochodu osobowego ma zastosowanie limit, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy o CIT kalkulowany od wartości samochodu odpowiadającej cenie widniejącej na fakturze sprzedaży wystawionej przez leasingodawcę powiększonej o ewentualne dodatkowe koszty związane z zakupem, o których mowa w art. 16g ust. 3 ustawy o CIT i nie ma zastosowania limit wynikający z art. 16 ust. 1 pkt 49a ustawy o CIT.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku CIT podlegającym w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

Przeważającym przedmiotem działalności Wnioskodawcy według KRS jest sprzedaż detaliczna (...).

Wnioskodawca zawarł umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego. Samochód osobowy będący przedmiotem leasingu jest samochodem osobowym w rozumieniu art. 4a pkt 9a ustawy o CIT. Wnioskodawca w zawartej umowie leasingu występuje w charakterze leasingobiorcy. Samochód osobowy jest wykorzystywany przez Wnioskodawcę w prowadzonej działalności gospodarczej. Z postanowień umownych wynika, że po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego Wnioskodawcy przysługuje prawo nabycia tego samochodu osobowego za cenę wykupu określoną w umowie leasingu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne