Interpretacja indywidualna z dnia 25 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.578.2024.1.BS
Czy wypłacona Korzystającemu kwota Odstępnego stanowi dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodu na gruncie podatku dochodowym od osób prawnych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
26 września 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia, o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy wypłacona Korzystającemu kwota Odstępnego stanowi dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodu na gruncie podatku dochodowym od osób prawnych.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
A Sp. z o.o. (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest osobą prawną, z siedzibą na terytorium Polski, podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku CIT. Wnioskodawca jest czynnym podatkiem podatku VAT.
Spółka prowadzi działalność gospodarczą obejmującą przede wszystkim świadczenie usług leasingu, w tym leasingu operacyjnego, o którym mowa w art. 17b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa o CIT”), leasingu finansowego, o którym mowa w art. 17f ustawy o CIT, jak i leasingu gruntów, o którym mowa w art. 17i ustawy o CIT, a także usług najmu i pożyczek. Zawierane przez Spółkę umowy leasingu spełniają warunki przewidziane we wskazanych powyżej przepisach.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka zawiera z korzystającymi (dalej: „Korzystający”) umowy leasingu nieruchomości gruntowych, zabudowanych budynkami (dalej: „Nieruchomości”), będących przedmiotem własności bądź prawa użytkowania wieczystego, z którymi związane jest prawo własności wzniesionych na nich budynków. W celu wykonania umowy leasingu, Spółka nabywa Nieruchomości od wskazanych przez Korzystających dostawców i następnie oddaje im te Nieruchomości do używania i pobierania z nich pożytków na podstawie umowy leasingu. Umowa leasingu zawarta zostaje zazwyczaj na okres 5 lat (albo dłuższy okres) i efektywnie dotyczy:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty