Interpretacja indywidualna z dnia 27.06.2014, sygn. ILPB1/415-332/14-4/TW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/415-332/14-4/TW
Koszty uzyskania przychodów.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 19 marca 2014 r. (data wpływu 24 marca 2014 r.), uzupełnionym w dniu 19 maja 2014 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
Wniosek nie spełniał wymogów formalnych określonych w art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej, w związku z powyższym, pismem z dnia 13 maja 2014 r. nr ILPB1/415-332/14-2/TW, wezwano Wnioskodawcę do jego uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.
W dniu 19 maja 2014 r. wniosek uzupełniono.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wspólnicy spółki cywilnej A prowadzą działalność w zakresie produkcji agro-biomasy. Każdy ze wspólników prowadzi również odrębną / własną działalność gospodarczą, tj. C oraz E. Spółka cywilna nie posiada majątku trwałego oraz środków trwałych. Spółka prowadzi działalność w oparciu o maszyny i urządzenia najmowane / dzierżawione stanowiące własność wspólników. Są to przykładowo maszyny brykietujące (brykieciarki), linia suszarnicza do słomy, rozdrabniacz do wstępnego rozdrobnienia surowca podawanego w balotach oraz szereg maszyn pomocniczych w postaci ciągników, przyczep, urządzeń prasujących słomę. Urządzenia te i maszyny są umieszczone w ewidencji środków trwałych poszczególnych działalności gospodarczych wspólników i stanowią ich odrębną własność. Spółka korzysta odpłatnie z tych urządzeń i maszyn na podstawie umów najmu / dzierżawy zawartych między spółką (wspólnikami), a każdym ze wspólników w zakresie odpłatnego najmu / dzierżawy maszyn i urządzeń będących ich własnością. Przykładowo w przypadku umowy odpłatnego najmu / dzierżawy przyczepy umowa została zawarta przez spółkę cywilną (wspólników D. i K.) z K.. Wspólnicy z tytułu najmu / dzierżawy maszyn i urządzeń do korzystania spółce cywilnej wystawiają comiesięczne faktury VAT na ustalone kwoty, odpowiadające ich comiesięcznym kosztom nabycia tych maszyn i urządzeń (kredyty, leasingi). Wspólnicy z tego tytułu nie naliczają sobie żadnej marży. A ich koszty są tożsame z kosztami spółki. Wyżej wymieniona spółka cywilna wystawione faktury zalicza w koszty uzyskania przychodu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty