20.06.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20.06.2014, sygn. ILPP4/443-137/14-2/BA, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-137/14-2/BA

Odliczenie podatku VAT zapłaconego na rzecz organu celnego z tytułu importu towarów mimo braku decyzji.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 marca 2014 r. (data wpływu 21 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu importu towarów jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu importu towarów.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

A sp. z o.o. S.K.A. (zwana dalej Spółką) prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie agencji celnej. W ramach tej działalności Spółka składa zgłoszenia celne działając w charakterze przedstawiciela pośredniego w imieniu importera. W dniu 22 kwietnia 2010 r. w Oddziale Celnym przyjęto zgłoszenie celne do procedury dopuszczenia do obrotu towarów w procedurze uproszczonej, z zastosowaniem art. 33a ustawy o podatku od towarów i usług. Dokonując złożenia zgłoszenia celnego Spółka zadeklarowała kwotę długu celnego 27.784,00 zł, oraz kwotę podatku od towarów i usług w wysokości 45.104,00 zł. Dług celny w ww. kwocie został zapłacony. W ramach celnej procedury uproszczonej Spółka działając jako przedstawiciel pośredni importera złożyła rejestr towarów objętych procedurą uproszczoną z dokonanym wpisem. Zgodnie zaś z zawiadomieniem importera towaru, dołączonym do zgłoszenia celnego według zamiaru importera kwota należnego podatku VAT miała być rozliczona w trybie art. 33a ust. 4 ustawy o VAT, umożliwiającym rozliczenie kwoty należnego VAT z tytułu importu towarów przez złożenie właściwemu dla importera naczelnikowi urzędu skarbowego deklaracji VAT-7K składanej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy. Importer nie złożył w terminie deklaracji VAT-7K, ponieważ w dniu 1 czerwca 2010 r. zmarł.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne