Interpretacja indywidualna z dnia 8 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.73.2024.2.KW
Możliwość zastosowania szczególnej procedury dla dostawy telefonów komórkowych i ustalenie podstawy opodatkowania zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy o VAT.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe w części dotyczącej możliwości zastosowania szczególnej procedury dla dostawy telefonów komórkowych stanowiących towary używane i ustalenia podstawy opodatkowania zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy oraz nieprawidłowe w części dotyczącej możliwości zastosowania szczególnej procedury dla dostawy telefonów komórkowych nieuznanych za towary używane i ustalenia podstawy opodatkowania zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
31 stycznia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 16 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości zastosowania szczególnej procedury dla dostawy telefonów komórkowych i ustalenia podstawy opodatkowania zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismem z 28 marca 2024 r. (wpływ 3 kwietnia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, która w 2021 roku prowadziła działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wnioskodawca był w 2021 roku czynnym podatnikiem podatku VAT.
Wnioskodawca zajmuje się sprzedażą detaliczną sprzętu telekomunikacyjnego, w tym skupem i sprzedażą używanych telefonów komórkowych. W momencie zakupu telefonów od osób fizycznych, telefony mogły być, ale nie musiały posiadać oryginalnego pudełka i być zapakowane w oryginalne opakowanie. Telefony komórkowe nie posiadały gwarancji producenta. Były nabywane od osób fizycznych za pomocą portali internetowych. Po nabyciu sprzęt był wnikliwie sprawdzany przez Wnioskodawcę pod kątem prawidłowości działania i zgodności z opisem na portalu internetowym przy zakupie telefonu. Wnioskodawca przy nabyciu części telefonów wysyłał do sprzedającego druk umowy celem potwierdzenia transakcji. Stałą częścią umowy był dopisek, że sprzedawca oświadcza, że przedmiot sprzedaży jest w pełni sprawny, nigdy nie został użyty, a jego opakowanie zabezpiecza plomba fabryczna w nienaruszonym stanie. Natomiast telefony zakupione na podstawie takich umów miały bardzo różne ślady użycia, również te, które były fabrycznie zapakowane. Często sprzęt ten również miał odległą datę produkcji. Część telefonów wymagała naprawy. Należy więc uznać, że były to towary używane w powszechnym rozumieniu tego terminu. Nie były to towary nowe.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty