Interpretacja indywidualna z dnia 23.04.2014, sygn. ILPP4/443-32/14-2/BA, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-32/14-2/BA
Uznanie usługi badawczej i dostawy części samochodowych za dwie odrębne czynności.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 24 stycznia 2014 r. (data wpływu 27 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania usługi badawczej i dostawy części samochodowych za dwie odrębne czynności jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania usługi badawczej i dostawy części samochodowych za dwie odrębne czynności.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.
Podstawowym przedmiotem działalności Wnioskodawcy (dalej Spółka) jest ubój bydła, produkcja i dystrybucja mięsa. Spółka prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Przedmiotem działalności Spółki jest m.in. produkcja i sprzedaż części oraz akcesoriów do pojazdów silnikowych. Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Zamierza ona zawrzeć z kontrahentem niemieckim umowę, na mocy której Spółka świadczyć będzie usługę badawczą (prace rozwojowe z zakresu technologii motoryzacyjnej). Usługa badawcza nie będzie wykonywana etapami, w toku prac nie nastąpi częściowy odbiór usługi. Kontrahent niemiecki ma siedzibę działalności gospodarczej w Niemczech, jest zarejestrowanym w Niemczech podatnikiem VAT i nie posiada w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Na mocy zawartej umowy, jeśli w wyniku świadczonej usługi powstanie technologia pozwalająca na produkcję części samochodowych w oparciu o tę technologię (pozytywny efekt prac rozwojowych), Spółka będzie produkowała i dokonywała wewnątrzwspólnotowych dostaw części samochodowych stworzonych przy użyciu powstałej technologii na rzecz kontrahenta niemieckiego. Jeśli prace rozwojowe nie pozwolą na produkcję części samochodowych (negatywny efekt prac rozwojowych), dostawa towarów nie zostanie dokonana. Wynagrodzenie ustalone za usługę badawczą i dostawę części samochodowych zostanie określone oddzielnie. Spółka, oprócz obowiązku wykorzystania wyniku prac rozwojowych (technologii) na potrzeby kontrahenta niemieckiego, może także wykorzystywać efekt tych prac dla swojej działalności gospodarczej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty