Interpretacja indywidualna z dnia 22.01.2014, sygn. ILPP4/443-506/13-2/ISN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-506/13-2/ISN
Opodatkowanie sprzedaży działek budowlanych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 29 października 2013 r. (data wpływu 31 października 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek budowlanych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 31 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek budowlanych.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest obecnie właścicielem gospodarstwa rolnego o powierzchni ogólnej około 238,96 ha położonych w J., W. (Gmina G.), w M. (Gmina T.) oraz na terenie miasta a. Zainteresowany zaznaczył, że 82,96 ha nabył w 2012 r. w wyniku dziedziczenia po zmarłym ojcu. W dziedziczonej części gospodarstwa po ojcu jest 12,23 ha położone na terenie miasta. Uchwałą Rady Miasta z 23 października 2011 r. grunty rolne dziedziczone po ojcu na terenie miasta, tj. 12,23 ha zostały przekształcone na tereny zabudowy mieszkaniowo usługowej osiedla W. Zmarły w dniu 1 stycznia 20xx r. ojciec nie składał wniosku o przekształcenie tych gruntów na mieszkalno usługowe; zrobiła to Rada Miasta, aby zapewnić tereny pod zabudowę mieszkaniowo usługową w przyszłości. Na przekształconym terenie znajduje się działka zaznaczona w planie symbolem 6MN, na której przewidziano po podziale 18 działek budowlano mieszkaniowych. Do tej chwili podziału geodezyjnego na działki Wnioskodawca nie dokonał. Zgłaszają się jednak chętni do nabycia działek w celu wybudowania domów jednorodzinnych. Na przewidzianych terenach do podziału na działki Zainteresowany uprawia rzepak. Z tytułu posiadanych gruntów rolnych Wnioskodawca opłaca w gminach podatek rolny. Ponadto jako właściciel gospodarstwa rolnego Zainteresowany jest podatnikiem podatku od towarów i usług, i jest zarejestrowany jako czynny podatnik dokonujący sprzedaży wewnątrzwspólnotowych (sprzedaż opasów). Z tytułu prowadzonego gospodarstwa rolnego Wnioskodawca nie jest podatnikiem podatku dochodowego, tylko jak zaznaczył podatku rolnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty