Interpretacja indywidualna z dnia 18.09.2014, sygn. ITPB1/415-700/14/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-700/14/MR
Koszty uzyskania przychodu w związku ze zbyciem aktywów.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 czerwca 2014 r. (data wpływu 27 czerwca 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 czerwca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną posiadającą miejsce zamieszkania w Polsce, a tym samym zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegającą w Polsce opodatkowaniu od wszystkich swoich dochodów niezależnie od miejsca ich osiągania.
Wnioskodawca jest udziałowcem w cypryjskiej spółce kapitałowej, będącej odpowiednikiem polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka cypryjska). Spółka cypryjska posiada siedzibę oraz miejsce faktycznego sprawowania zarządu na terytorium Cypru, a tym samym w świetle przepisów prawa cypryjskiego, a także w świetle Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku z 4 czerwca 1992 r.
W przyszłości planowane jest zakończenie przez Wnioskodawcę działalności inwestycyjnej prowadzonej za pośrednictwem Spółki cypryjskiej i wycofanie się z niej lub zmniejszenie zaangażowania kapitałowego w tej spółce. W zależności od okoliczności biznesowych zarówno wycofanie ze spółki cypryjskiej, jak też zmniejszenie zaangażowania kapitałowego w tej spółce może przybrać formę umorzenia posiadanych przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce cypryjskiej za wynagrodzeniem lub likwidację Spółki cypryjskiej i wydanie majątku tej spółki do rąk Wnioskodawcy. W tym miejscu wskazać należy, że umorzenie udziałów w Spółce cypryjskiej nie zawiera w sobie transakcji nabycia udziałów w celu umorzenia. Na podstawie uchwały wspólników oraz dyrektorów spółki przedmiotowe udziały są unicestwiane, a udziałowcom należy się wynagrodzenie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty