22.08.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22.08.2014, sygn. ITPP2/443-681/14/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-681/14/AD

Brak opodatkowania czynności sprzedaży lokalu mieszkalnego w postępowaniu egzekucyjnym.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 maja 2014 r. (data wpływu 26 maja 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności sprzedaży w postępowaniu egzekucyjnym lokalu mieszkalnego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 maja 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności sprzedaży w postępowaniu egzekucyjnym lokalu mieszkalnego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Prowadzi Pan, jako komornik sądowy, przeciwko dłużnikowi zam. przy ul. M. R. postępowanie egzekucyjne, w którym zgodnie z wnioskiem wierzyciela skierowano egzekucję do nieruchomości dłużnika, adres położenia nieruchomości: ul. M. R. W ramach postępowania egzekucyjnego przeprowadzona zostanie licytacja ww. nieruchomości. W przypadku wypełnienia przez licytanta warunków licytacyjnych uzyska on prawo do przysądzenia prawa własności ww. nieruchomości. W ramach dotychczasowych czynności egzekucyjnych ustalił Pan następujące okoliczności: zgodnie z art. 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, komornik jest płatnikiem podatku od dokonywanej w trybie egzekucji dostawy nieruchomości będącej własnością dłużnika. Nieruchomość, która zgodnie z wpisem w Księgach Wieczystych jest lokalem stanowiącym odrębną nieruchomość, składa się z dwóch pokoi, kuchni, łazienki oraz przedpokoju o łącznej pow. użytkowej 46,71 m&². Nieruchomość została nabyta w drodze umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu i sprzedaży z dnia 16 listopada 2006 r. Właścicielem nieruchomości jest dłużnik. W toku postępowania ustalono, że dłużnik figuruje w rejestrze podatników Urzędu Skarbowego prowadzi działalność gospodarczą w zakresie PKD: J6202Z działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki, data rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej: 3 kwietnia 2012 r., adres prowadzenia działalności gospodarczej: ul. M. R. W Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej powyższa działalność posiada status: aktywny. Według oświadczenia dłużnika z dnia 2 stycznia 2013 r. prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT, jest zarejestrowanym podatnikiem VAT, nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego w VAT, lokal mieszkalny nie jest i nie był składnikiem rzeczowego majątku (środkiem trwałym) w prowadzonej przez dłużnika działalności gospodarczej, nie poniósł wydatków na ulepszenie lokalu mieszkalnego w wysokości stanowiącej co najmniej 30% wartości początkowej, nie upłynął okres krótszy niż 2 lata od daty oddania do użytkowania lokalu mieszkalnego, przy nabyciu lokalu mieszkalnego nie przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne