06.06.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 06.06.2014, sygn. ITPB2/436-68/14/TJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/436-68/14/TJ

Skutki podatkowe spłaty kredytu.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 3 marca 2014 r. (data wpływu 10 marca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych spłaty kredytu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych spłaty kredytu.

We wniosku tym przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 4 listopada 2013 r. na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego Wnioskodawczyni nabyła na wyłączną własność lokal mieszkalny. Środki na zakup mieszkania pochodziły częściowo z kredytu hipotecznego udzielonego przez Bank na okres 84 miesięcy. Z uwagi na fakt, że Wnioskodawczyni nie posiadała zdolności kredytowej, kredyt został zaciągnięty wspólnie z Jej rodzicami. W umowie tej zarówno Wnioskodawczyni jak i Jej rodzice figurują jako osoby biorące kredyt kredytobiorcy. Prawnym zabezpieczeniem spłaty kredytu jest hipoteka na rzecz Banku na spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu będącym przedmiotem zabezpieczenia, przelew na rzecz Banku praw z umowy ubezpieczenia mieszkania od ognia i zdarzeń losowych, umowa ubezpieczenia na życie matki Wnioskodawczyni ze wskazaniem Banku jako uposażonego. W umowie kredytu zawarto zapis, że w przypadkach, w których kredytobiorcą jest więcej niż jedna osoba, za wszelkie zobowiązania z tytułu udzielenia kredytu osoby będące kredytobiorcą ponoszą solidarną odpowiedzialność. Obecnie raty kredytu spłacane są z konta bankowego matki Wnioskodawczyni (współkredytobiorcy), z którego Bank comiesięcznie na poczet spłaty zadłużenia pobiera kwotę odpowiadającą wysokości raty kredytu. Wnioskodawczyni wyjaśnia również, że solidarna odpowiedzialność wobec Banku polega na tym, że wierzyciel (czyli Bank) może żądać spełnienia całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych (art. 366 Kodeksu cywilnego). Wskazuje także, że stosownie do § 2 ww. przepisu aż do zupełnego zaspokojenia wierzyciela wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne