05.08.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 05.08.2014, sygn. ITPP2/443-619/14/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-619/14/EK

Brak podstaw do wyłączenia od opodatkowania odszkodowania należnego od najemcy.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 maja 2014 r. (data wpływu 12 maja 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia od opodatkowania odszkodowania należnego od najemcy jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 maja 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia od opodatkowania odszkodowania należnego od najemcy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka (dalej: Wnioskodawca) jest właścicielem i Wynajmującym lokal handlowy w Galerii Handlowej w miejscowości S., na podstawie umowy najmu lokalu handlowego z dnia 2 marca 2007 r. (zwanej dalej Umową), zawartej pomiędzy Wnioskodawcą a Najemcą (dalej: Najemca). Na podstawie Umowy Wnioskodawca oddał Najemcy do wyłącznego używania wyodrębnioną funkcjonalnie część Centrum Handlowego, znajdującą się na poziomie -1, składającą się z lokalu handlowego wraz z powierzchniami i pomieszczeniami przynależnymi. Najemca zaś, na podstawie Umowy, zobowiązany jest do zapłaty na rzecz Wnioskodawcy czynszu, opłat eksploatacyjnych oraz miesięcznej opłaty promocyjnej. Czynsz najmu składa się z czynszu minimalnego, który jest zależny od wynajmowanej powierzchni oraz czynszu obrotowego, zależnego od czynszu minimalnego i rocznych przychodów, jakie osiąga Najemca. Umowa została zawarta na okres 10 lat. W dniu 17 stycznia 2014 r. Wnioskodawca, po wielomiesięcznych negocjacjach prowadzonych z Najemcą, na skutek decyzji Najemcy o braku zamiaru kontynuowania działalności w pomieszczeniach w dotychczasowej formie, zawarł z Najemcą Aneks nr 3 do Umowy (zwany dalej Aneksem), na podstawie którego, na wniosek Najemcy, Strony dokonają zmniejszenia powierzchni wynajmowanych pomieszczeń w następujący sposób: z obecnej łącznej powierzchni wynajmowanych pomieszczeń, tj. 1.988,00 m&² zostaną wydzielone dwa odrębne pomieszczenia: jeden lokal o powierzchni ok. 535,68 m&² i drugi lokal o powierzchni ok. 88,58 m&², w ten sposób, że po dokonanym wydzieleniu powierzchnia pomieszczeń wynosić będzie ok. 1.364,34 m&², co oznacza, że przedmiotem najmu wynajmowanym przez Najemcę od Wnioskodawcy na podstawie Umowy będzie lokal mniejszy niż do tej pory, albowiem będzie miał ok. 1.364,34 m&². Natomiast Najemca w żaden sposób nie będzie już korzystał z pomieszczenia wyłączonego z Przedmiotu Najmu, nie będzie miał do niego żadnych praw.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne