13.06.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13.06.2014, sygn. ITPB1/415-261/14/MP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-261/14/MP

1. Czy prawidłowym pozostaje stanowisko Wnioskodawcy, iż po nabyciu lokalu mieszkalnego w drodze darowizny powinien on kontynuować dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od inwestycji w obcym środku trwałym i ma prawo zaliczać w/w odpisy do kosztów uzyskania przychodów?
2. Czy prawidłowym pozostaje stanowisko Wnioskodawcy, iż amortyzując otrzymany w darowiźnie lokal nie ma on obowiązku wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych w części odpowiadającej wartości inwestycji w obcym środku trwałym, od której odpisy amortyzacyjne zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?
3. Czy prawidłowym pozostaje stanowisko Wnioskodawcy, iż amortyzując otrzymany w darowiźnie lokal nie ma on obowiązku wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych w części odpowiadającej wartości remontów zaliczonych w trakcie używania lokalu na podstawie umowy użyczenia do kosztów uzyskania przychodów?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 10 marca 2014 r. (data wpływu 14 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie dokonywania odpisów amortyzacyjnych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 marca 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie dokonywania odpisów amortyzacyjnych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest radcą prawnym prowadzącym działalność gospodarczą w formie Kancelarii Radców Prawnych. Do dnia 16 stycznia 2014 r. Wnioskodawca prowadził działalność gospodarczą w lokalu mieszkalnym stanowiącym własność jego córki, na podstawie zawartej z córką w dniu 1 kwietnia 2005 r. umowy użyczenia. W dniu 16 stycznia 2014 r. córka dokonała na rzecz Wnioskodawcy darowizny w/w lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w częściach wspólnych i prawie wieczystego użytkowania gruntu. W akcie notarialnym strony określiły wartość darowizny. Wartość określona została na poziomie wartości rynkowej. Z dniem 16 stycznia 2014 r. Wnioskodawca wprowadził w/w lokal do ewidencji środków trwałych i od lutego rozpoczął jego amortyzację. Wnioskodawca dokonuje amortyzacji w/w lokalu na podstawie art. 22j ust. 1 pkt 3 w zw. z ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych według stawki 10 %; zważywszy na fakt, iż wymieniony lokal przed wprowadzeniem go przez Wnioskodawcę do ewidencji środków trwałych był wykorzystywany przez okres co najmniej 60 miesięcy (lokal znajduje się w budynku, który ma ponad 100 lat).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne