Interpretacja indywidualna z dnia 03.03.2014, sygn. ITPP2/443-22/14/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-22/14/EK
Wyłączenie z opodatkowania sprzedaży przedsiębiorstwa upadłego.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 stycznia 2014 r. (data wpływu 8 stycznia 2014 r.), uzupełnionym w dniu 3 marca 2014 r. (data wpływu), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania sprzedaży przedsiębiorstwa upadłego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 3 marca 2014 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania sprzedaży przedsiębiorstwa upadłego.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W dniu 24 października 2012 r. Sąd Rejonowy wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości przedsiębiorstwa Spółki poprzez likwidację majątku. W skład masy upadłości wchodzi przedsiębiorstwo upadłego, na które składają się m.in.: nieruchomości w postaci gruntów i budynków, ruchomości w postaci maszyn, urządzeń, narzędzi, zapasów magazynowych sypkich i materiałów do produkcji, wyposażenia biur i warsztatów, firma i inne oznaczenia indywidualizujące przedsiębiorstwo, należności, uprawnienia wynikające z zawartych umowy dzierżawy oraz najmu.
Przedmiotem działalności przedsiębiorstwa upadłego była budowa oraz remonty dróg, mostów placów, ulic, chodników itp. Przedsiębiorstwo obecnie nie jest już w ruchu wobec zwolnienia pracowników, jednakże wchodzący w skład przedsiębiorstwa upadłego wyżej opisany majątek umożliwia rozpoczęcie i prowadzenie dotychczasowej działalności gospodarczej. W celu pokrycia kosztów postępowania upadłościowego syndyk dokonał dotychczas zbycia tylko nielicznych składników majątku upadłego, w postaci kilku maszyn i urządzeń niemających znaczenia dla funkcjonalnej całości przedsiębiorstwa, w tym jego zdolności produkcyjnych. Ruchomości te zostały wcześniej przez syndyka wyłączone z przedsiębiorstwa i jako takie nie były ujęte w wycenie sporządzonej przez biegłego, o której mowa poniżej. Zgodnie z przepisami prawa upadłościowego, zadaniem syndyka jest w pierwszej kolejności sprzedaż przedsiębiorstwa upadłego jako całość, a gdyby to nie było możliwe, sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa lub jego poszczególnych części. Powołany w trybie przepisów prawa upadłościowego biegły dokonał wyceny szacunkowej przedsiębiorstwa upadłego jako całości. W związku z tym, że znalazł się oferent zainteresowany nabyciem przedsiębiorstwa upadłego jako całości, celem dalszego prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem tego majątku, syndyk zamierza dokonać jego sprzedaży.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty