Interpretacja indywidualna z dnia 12.08.2013, sygn. IPPP2/443-530/13-2/RR, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-530/13-2/RR
Nabycie wierzytelności nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 20 maja 2013 r. (data wpływu 3 czerwca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania transakcji nabycia wierzytelności jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 czerwca 2013 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania transakcji nabycia wierzytelności.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Sp. z o.o. (Spółka) planuje nabyć od spółki z grupy (Zbywca) wierzytelności, które powstały w wyniku świadczenia przez Zbywcę w szczególności robót budowlanych na rzecz innego podmiotu (Dłużnik). W związku z nabyciem wierzytelności od Zbywcy, Spółka wstąpi we wszystkie prawa i obowiązki wierzyciela. Celem nabycia jest windykacja wierzytelności we własnym zakresie. Spółka nabędzie wierzytelność we własnym imieniu i na własne ryzyko. Nie zostanie zawarte porozumienie, przewidujące możliwość zwrotnego przeniesienia wierzytelności na Zbywcę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty