Interpretacja indywidualna z dnia 10.04.2013, sygn. IPPB4/415-71/13-2/MP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/415-71/13-2/MP
Czy przychodem Wnioskodawcy (Wynajmującego) podlegającym opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych będzie wyłącznie czynsz otrzymywany na podstawie umowy najmu, czy również ponoszone przez Najemcę koszty związane z eksploatacją nieruchomości, w szczególności opłata podatku od nieruchomości, opłaty za energię elektryczną, wodę i kanalizację, telefony, wywóz śmieci?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 14.12.2012 r. (data wpływu do tutejszego organu 31.01.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie przychodów z tytułu najmu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 31.01.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie przychodów z tytułu najmu.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Posiada nieruchomość, którą wynajmuje na cele użytkowe, a uzyskany w ten sposób przychód podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych. W związku z rozbudową nieruchomości Wnioskodawca zawarł z Najemcą w listopadzie bieżącego roku aneks do dotychczasowych zapisów umowy najmu, zobowiązując Najemcę do ponoszenia poza czynszem innych kosztów związanych z eksploatacją nieruchomości, w szczególności kosztów związanych z opłatą podatku od nieruchomości, opłatami za energię elektryczną, wodę i kanalizację, telefony, wywóz śmieci. W każdym przypadku, gdy będzie to możliwe Najemca w swoim imieniu zawrze odpowiednie umowy z dostawcami poszczególnych mediów. W sytuacji zaś, gdy dana płatność wynikać będzie np. z decyzji wymiarowych organów administracji publicznej (jak ma to miejsce w przypadku podatku od nieruchomości) Wnioskodawca każdorazowo po otrzymaniu takiej decyzji poinformuje Najemcę o wysokości i terminie zapłaty poszczególnych rat podatku. Przedmiotowe opłaty będą przekazywane przez Najemcę bezpośrednio na rachunki bankowe odpowiednich organów podatkowych oraz podmiotów dostarczających poszczególne usługi. Powyższe postanowienia będą obowiązywać z umownym zastrzeżeniem, że właściwy organ podatkowy wyda interpretację podatkową potwierdzającą prawną możliwość zastosowania takiego rozwiązania w stosunku do płatności podatku od nieruchomości przez Najemcę. Z uwagi na fakt, że Wnioskodawca jest obcokrajowcem, który na stałe zamieszkuje w innym niż Polska kraju członkowskim Unii Europejskiej (w Holandii), jego celem jest doprowadzenie do maksymalnego uproszczenia rozliczeń z Wynajmującym oraz ograniczenie do minimum zaangażowania się w sprawy dotyczące eksploatacji wynajmowanej nieruchomości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty