25.01.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 25.01.2013, sygn. IPPB1/415-1336/12-2ES, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-1336/12-2ES

Zakres przychodów i kosztów uzyskania przychodów.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 25.10.2012 r. (data wpływu 29.10.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodów i kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29.10.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodów i kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna w zakresie handlu wyrobami farmaceutycznymi i medycznymi w aptece. Ze względu na wysokość osiąganych obrotów prowadzi księgi rachunkowe. Wnioskodawca podpisał umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na refundacje wyrobów farmaceutycznych i medycznych, które są wydawane klientom z częściową odpłatnością. W momencie sprzedaży leku przez kasę fiskalną następuje wydanie z magazynu tego towaru. Zafiskalizowana zostaje cała cena brutto. Klient płaci jednak tylko częściowo. Pozostałą część zwraca Narodowy Fundusz Zdrowia po przedstawieniu przez Wnioskodawcę określonego zestawienia. Zasady udzielania tej refundacji określa ustawa z dnia 27.08.2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej ze środków publicznych. Zgodnie z art. 63 tej ustawy po przeprowadzeniu analizy przedstawionych przez aptekę zbiorczych zestawień recept i informacji w terminie 14 dni od dnia otrzymania zestawienia, podmiot zobowiązany do świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych dokonuje refundacji. Zatem data dokonania refundacji nie jest tożsama z momentem sprzedaży leku. Tym samym przychód ze sprzedaży tego samego leku składa się z kwoty zapłaconej przez nabywcę oraz otrzymanej refundacji. Refundacja z tytułu wydania wyrobów farmaceutycznych i medycznych bezpłatnie lub z częściową odpłatnością ewidencjonowane są przez Wnioskodawcę jako przychód w dacie wpływu pieniędzy na konto. Koszt własny sprzedanych leków liczony jest w momencie wydania leku, czyli w momencie określenia utargu dziennego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne