13.09.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13.09.2013, sygn. IBPBII/2/415-649/13/MMa, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-649/13/MMa

Czy w przypadku odsetek od lokat na rachunkach oszczędnościowych, których właścicielami są jednoosobowi przedsiębiorcy lub handlowe spółki osobowe wnioskodawca powinien pobierać zryczałtowany podatek i odprowadzać go do urzędu skarbowego za ww. osoby czy może powinny one samodzielnie obliczyć i odprowadzić podatek z tytułu uzyskanego przychodu w postaci odsetek?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 14 czerwca 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 17 czerwca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika wypłacającego odsetki od lokat terminowych jednoosobowym przedsiębiorcom lub spółkom osobowym prawa handlowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 czerwca 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika wypłacającego odsetki od lokat terminowych jednoosobowym przedsiębiorcom lub spółkom osobowym prawa handlowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność na podstawie ustawy Prawo bankowe oraz posiada osobowość prawną. W ramach oferowanych usług wnioskodawca proponuje rachunek oszczędnościowy - zgodnie z klasyfikacją prawa bankowego tzw. rachunek terminowej lokaty. Jest to rachunek odrębny od typowego konta rozliczeniowego (rachunku bieżącego). Rachunek oszczędnościowy jest oprocentowany i służy tylko i wyłącznie przechowywaniu środków pieniężnych. Umowa rachunku oszczędnościowego jest umową terminową na 7 lub 14 dni. Klient banku nie ma możliwości dokonywania z tegoż rachunku jakichkolwiek przelewów. Nie jest więc możliwe aby z rachunku oszczędnościowego klient mógł dokonać np. przelewu zapłaty za fakturę, czy też podatku. Po zakończeniu trwania umowy rachunku oszczędnościowego środki zgromadzone na tym koncie automatycznie zostają przekazane na rachunek konta rozliczeniowego. Rachunki bieżące są nieoprocentowane. Środki na rachunku oszczędnościowym mogą pochodzić z różnych źródeł w zależności od decyzji właściciela lokaty. W przypadku gdy właścicielem rachunku oszczędnościowego jest konsument wnioskodawca zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pobiera zryczałtowany podatek i wpłaca na rachunek urzędu skarbowego. Jeżeli właścicielem rachunku oszczędnościowego jest jednoosobowy przedsiębiorca albo też handlowa spółka osobowa wnioskodawca nie pobiera zryczałtowanego podatku tylko właśnie ten podmiot. W świetle ostatniego orzecznictwa sądów administracyjnych wnioskodawca ma wątpliwość czy praktyka ta jest słuszna.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne